yazdır

Ay Kardeşler İpek Yoluna Mermer Döşedi

25.05.2015 12:14


Ay Kardeşler İpek Yoluna Mermer Döşedi

Bursa’nın tanınmış mermer devi Ay Kardeşler rahat durmuyor! Fuardan fuara koşturup, defile üstüne defile yapan Ay Kardeşler firmasının İhracat Müdürü İskender Burukhamzaoğlu Bursa’da düzenlenen İpekyolu Fashion Week’te de en çok konuşulan isim oldu.

Dünyaca ünlü mankenlere mermer podyumda ilk kez mermerden yapılan kostümlerin giydirildiği Moda Haftasında savaşçı Amazon Kadınları konsepti işlendi. Böylece, adını Marmara Adasından alan mermer kelimesi, Karadeniz kıyılarında yerleştikleri bilinen Amazon kadınları ile ilk kez bu yıl Anneler Günü haftasında bir araya geldi.

Magazin dünyasının birçok isminin de boy gösterdiği moda haftasında Bursa’nın mermer potansiyeli klasik Yunan mitolojisi unsurlarıyla süslenerek dünyaya tanıtıldı. Tanınmış organizatör Emrah Kayıhan yönetiminde düzenlenen İpekyolu Fashion Week dünya üzerinde hareket halinde olan tek moda haftası olma özelliğini taşıyor.

İpeği Mermerle Buluşturdu, İpek Yolunu Mermer Yolu Yaptı

Tarihi İpek Yolu kanalıyla geçmişi binlerce yıl geriye dayanan Çin-Türk ilişkileri ilginç bir yöne doğru ilerliyor: Mermer Yolu. Çin’in bitmek tükenmek bilmeyen ithalat iştahını fark eden Türk ihracatçı ve üreticileri eski ticaret ortaklarını yeniden keşfetmeye ve Doğu’nun Krallığı Çin’e giden ve artık mermer plakalarla döşeli olan yeni yolları daha fazla aşındırmaya başladılar.

Bursalı işadamı İskender Burukhamzaoğlu İpek Yolu’nun Türk işadamları tarafından Mermer Yoluna dönüştürüldüğünü ve Bursa ile Çin ejderinin ağzı konumundaki Hong Kong arasında adeta bir teleferik hattının kurulduğunu söyledi. Burukhamzaoğlu şöyle dedi: “Bursa denince Çinliler ve Hong Kongluların aklına artık Türk Mermeri geliyor… oniks geliyor, bursa beji geliyor. Akın akın geliyorlar. Mermer blok, mermer plaka satın almak da yetmiyor. Ocakları 5-10 yıllığına kapatıyor veya satın almaya çalışıyorlar. Çin ejderhasının iştahını ancak Türk mermeri kesebiliyor, zira Anadolu antik Yunan’dan bugüne mermerin anavatanı. Bu yüzden mermeri ipekle buluşturarak tarihi ipek yolunu mermer podyumla simgeleştirdik. ”

Işık Geçiren Oniks Mermerle İnşaat Sektörünün Dikkatini Çekti

Yapı stoklarına katma değer katmak ve müşterilerinin karşısına yeniliklerle çıkmak isteyen inşaat şirketleri mermeri artık sadece döşeme malzemesi olarak kullanmak istemiyor. Bu tür defileler sayesinde mermerin farklı özelliklerini keşfettiklerini belirten inşaat firması sahipleri, mermerin özellikle yatak odalarına büyüleyici ve kışkırtıcı bir hava kattığını, aydınlatılmış mermerin damarlı yapısının yatak odalarının ve mutfakların sosyal yönünü çok artırdığını ve müşterilerinin bu yeni trendi çok fantastik bulduklarının altını çizdiler.


Firma Adı: Press Bulten

Bu yazı basınbulteni.com sitesinden alınmıştır.