yazdır

Diana Blok’un “See Through Us” Sergisi 21 Temmuz’a Kadar Sanatorium’da Görülebilir

03.07.2012 18:02

Seksüalite, cinsiyet, kimlik veköklerle ilgili projeler üreten fotoğraf sanatçısı Diana Blok’un “See Through Us” sergisi Hollanda Konsolosluğu katkılarıyla 21 Temmuz 2012 tarihine kadarSanatorium’da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor…

2009 yılında LGBT sorunları ve insan haklarıyla ilgili çalışmalar yürüten Pembe Hayat ve Kaos GL ile tanışan Diana Blok; poz vermeye gönüllü eşcinsel, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel bireylerle bir araya gelerek,bireylerin özgürleşme yolunda verdikleri mücadelelerifotoğrafladı.Türkiye’ de eşcinsel, biseksüel veya transseksüel olmak yasadışı olmasa bile geleneksel toplum tarafından dışlanarak hakları yok sayılan bireylerin sorunlarına bu sergi ile dikkat çekmeye çalışan sanatçı, fotoğraflarında çifte hayat yaşamak zorunda bırakılanve de imkan yokluğundan seks işciliği yapmaya zorlanan hayatları anlatıyor.

Onur Haftasıyürüyüşlerine de katılan sanatçı,
“Herkesin kişisel tarihçesi yaşama baktığı ve hissettiği bir çerçeve oluşturuyor. Bireyin olduğu, olması gerektiği kişi olabilmesinin özgürlüğü beni ilgilendiriyor, hangi formda olursa olsun. Karışık bir aileden geldiğim için kökler ve köksüzlük de bana ilgi çekici geliyor. Ben Katoliğim, Yahudiyim, Çingeneyim, Hollandalıyım, Arjantinliyim, Uruguaylıyım ve eşcinselim. Eğer 2. Dünya Savaşı sırasında doğsaydım en az üç yıldızım olurdu!” diyor.

Onur haftası etkinliklerine denk getirilen “See Through Us” sergisi 21 Haziran-21 Temmuz 2012 tarihleri arasında Sanatorium’da görülebilir.

Diana Blok hakkında:

1952 yılında Montevideo Uruguay’dadoğan sanatçı, Colombia, Mexico, ve Guatemala’nın ardındanAmsterdam’a taşınarak kendisini fotoğraf sanatına adamıştır.

Maurits Binger Film Enstitütüsü’nde lisans eğitimi alan sanatçı, Hollanda’daki sanat kariyeri sırasında, birçok kitap çıkararak tiyatro prodüksiyonu ile ilgilenmiştir.Seksüalite, cinsiyet, kimlik ve köklerle ilgili devam eden projelerinin yanı sıra Hollanda, Finlandiye, İsveç, Arjantin ve Meksika’da da genç sanatçılara eğitim ve koçluk vermektedir. Diana Blok kendi üretimini “sana bakıp sana senin hakkında birşeyler anlatan yüzler ve mekanlar” olarak tanımlıyor. “Hayat puzzlenı oluşturan çok özel bir araç’ diyen sanatçının fotoğraf arşivi günlüğü olarak tanımlanabilir.

Firma Adı: Diana Blok

Bu yazı basınbulteni.com sitesinden alınmıştır.