yazdır

DenizBank’tan enerji ve tarım sektörüne 300 milyon euro’luk kredi

27.04.2011 11:11

DenizBank; WestLB koordinatörlüğünde EIB, EBRD, IFC ve DEG’den toplam 300 milyon euro tutarında, vadeleri 7 ile 12 yıl arasında değişen, seküritizasyon kredisi sağladı. DenizBank’ın aldığı kredi aynı zamanda 4 kalkınma bankasının ortak finanse ettiği ilk Türk bankası seküritizasyon işlemi olma özelliğini taşıyor. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, kredinin enerji ve tarım sektörüne kullandırılacağını söyledi

Sahip olduğu finansal portal anlayışıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun yenilikçi ve özel çözümler sunan DenizBank, enerji ve tarım sektörlerindeki yatırımlar için yeni bir kaynak daha sağladı. DenizBank; 27 Nisan 2011 tarihinde WestLB koordinatörlüğünde EIB (Avrupa Yatırım Bankası), EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), IFC (International Finance Corporation) ve DEG’den (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft MBH) toplam 300 milyon euro tutarında seküritizasyon kredisi temin etti. Sigortasız olarak ihraç edilen işlem, Fitch tarafından BBB seviyesinde derecelendirildi.

WestLB tarafından düzenlenen işlemin, 75 milyon euro tutarındaki 5 yıl vadeli kısmı WestLB, 75 milyon euro tutarındaki 12 yıl vadeli kısmı EIB, 75 milyon euro tutarındaki 12 yıl vadeli kısmı EBRD, 50 milyon euro tutarındaki 7 yıl vadeli kısmı IFC ve 25 milyon euro tutarındaki 7 yıl vadeli kısmı ise DEG kaynaklarından temin edildi. DenizBank’ın kalkınma bankaları ile yoğun ve kuvvetli işbirliğinin en önemli göstergesi olan seküritizasyon kredisi aynı zamanda EIB, EBRD, IFC ve DEG olmak üzere 4 kalkınma bankasının ortak finanse ettiği ilk Türk bankası seküritizasyon işlemi olma özelliğini de taşıyor.

Kredi enerji ve tarım sanayisi için

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “DenizBank’ın genç yaşına rağmen kısa sürede kendine çok önemli bir yer edindi. Bugün yaklaşık 10 bin çalışanımız, 500 şubemiz ve 13 iştirakimiz ile ‘finansal portal” anlayışıyla hizmet veriyoruz. Türkiye’de yatırımların önemini biliyor ve sürekli yeni kaynaklar yaratıyoruz. Aldığımız seküritizasyon kredisi, DenizBank’ın uluslararası arenadaki gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye'deki en yüksek banka rating'ine sahip olan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun elde ettiği yeni kaynak, Türkiye’nin istikrarlı büyümesine de çok önemli bir katkı yapacak. DenizBank, Türkiye ekonomisinin gelişmesi, enerji ve tarım sektörünün büyümesi için yeni kaynaklar geliştirmeye devam edecek. Yeni kredimizin ülkemize ve bankamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.


Firma Adı: DenizBank

Bu yazı basınbulteni.com sitesinden alınmıştır.