Türkiye Otelciler Federasyonu

Türkiye Otelciler Federasyonu Hakkında

Türkiye Otelciler Federasyonu Hakkında Bilgi TÜROFED

Dünyada, artık hedefi Akdeniz de turizm lideri olduğunu yüksek sesle dillendiren bir Türk turizmcisi var. Geçtiğimiz süreç, dünyada, bölgede ve Türkiye’de etkileri ileri ki yıllara da yansıyabilecek önemli gelişmelere sahne oldu. Turizmde yeni bir dünya düzeni sürecine girilirken, Türkiye yeni döneme son 25 yıldır bu alanda yaşanan gelişmelerden edinilen deneyim, oluşan birikim ve elde edilen kazanımlarla giriyor. Bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin turizmde öne çıkmasını sağlarken, rakiplerine karşı daha da avantajlı duruma getiriyor. Turizm Avrupa’da ve dünyada hızla gelişirken, turizmin ülkeye kazandırdığı gelir ortadayken Türkiye’de otel sektörünün en tepesindeki örgüt TÜROFED’ in önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Bir milyon kişiyi aşkın istihdam gücüyle Türkiye’nin konaklama sektöründeki en büyük şemsiye örgütü, Türkiye Otelciler Birliği’nden yola çıkarak, 2005 yılından sonra daha da güçlü yeni bir yapılanma içine girdi. Birlik Yasası’nın bir türlü hayata geçmemesi gerçeği karşısında genel kurullarını yapan 8 üye dernek Türkiye Otelciler Federasyonu’nu kurma kararını aldı.

30 Haziran 2005 yılında Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Anadolu Turizm işletmecileri Derneği (ATİD), Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER), Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB), Ege Turistik İşletmeciler Derneği (ETİK ), Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB) ve Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) den oluşan sekiz bölge derneğinin bir araya gelmesiyle kurulan TÜROFED’ in çatısı altında bugün 12 bölge derneği yer alıyor. 2005’de bin 547 olan TÜROFED üyesi derneklerin tesis sayısı, 2011’de bin 766’ya yükseldi. Böylelikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin yaklaşık yüzde 60’ı TÜROFED üyesi oldu. Sektörün seyahat acenteliği bölümünden farklı olarak üyeliğin zorunlu olmadığı, gönüllü üyeliğin esas olduğu sektörün, bu kesimindeki örgütlenme kurumsallaşarak hızlanıyor.

TÜROFED, Akdeniz Turistik Otelciler Ve işletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Anadolu Turizm işletmecileri Derneği (ATİD), Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER), Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB), Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD), Ege Turistik İşletmeciler Derneği (ETİK ), Fethiye Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (FETOB), Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB ), Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB), Kuşadası Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KODER)Türkiye’nin coğrafi dağılımı doğrultusunda Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu gibi bölgelerinde bir araya gelen turizmcilerin bütünleşerek oluşturduğu Türkiye turizmini kucaklayan bir sivil toplum kuruluşudur.