Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
TÜGİAD -Türkiye Genç İşadamları Derneği Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

TÜGİAD -Türkiye Genç İşadamları Derneği

TÜGİAD -Türkiye Genç İşadamları Derneği Hakkında

TÜGİAD -Türkiye Genç İşadamları Derneği Hakkında Bilgi

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’nin ilk Ulusal ve tek Uluslararası yetkinliğe sahip Genç İşadamı Derneği’dir.

Otomotiv Yan Sanayii, İnşaat – Yapı Malzemeleri, Tekstil Sanayii, Turizm İşletmeleri, Gıda – Tarım – Hayvancılık, Enerji – Yeşil Ekonomi, Kimya, Maden – Metal İşleme, Makine – İmalat Sanayii, Mobilya – Kerestecilik, Lojistik Hizmetleri, Bilgi Teknolojileri, Medikal Ekipmanlar, Finansal Hizmetler – Danışmanlık, Dış Ticaret ve Diğer Hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 760 Genç Girişimci Üyesi ile TÜGİAD bugün, 450 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda İttifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

TÜGİAD, merkez ofis ve genel sekreterliği İstanbul’da kurulacak olan Akdeniz Genç Girişimciler Federasyonu’nun (MYE) kurucusudur. 1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.


Başkanlarımız

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Jefi KAMHİ,
1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK
1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN
1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ
2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA
2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI
2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK
2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 - .... Sn. Ali YÜCELEN


Üyelerimiz

Türkiye genelinde 90’i bayan olmak üzere 760 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD’lıların en çok dış ticarette bulunduğu ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya, Diğer Avrupa Ülkeleri, Komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri, Uzakdoğu ülkeleridir.


Vizyonumuz

TÜGİAD’ın vizyonu, Türk Genç Girişimcileri’nce ilk sırada tercih edilen, sosyo-ekonomik değişim, istihdam yaratma ve ekonomik kalkınma konularında karar vericileri, medyayı ve kamuoyunu etkilemeye odaklanmış lider bir Sivil Toplum Kuruluşu olmak, Türk Genç Girişimcisinin Türkiye’deki ve Dünya’daki sesi olmak, Türk Genç Girişimcisini Dünya’ya tanıtmaktır.

TÜGİAD, Türkiye’nin ekonomik gücünü ve üretim potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ve uluslararası ekonomik politikaların oluşturulmasına, Türkiye’nin bölgedeki coğrafi ve stratejik gücünü ön plana çıkarmak suretiyle tanıtımına katkıda bulunur. Türkiye’nin uluslararası ekonomik, sosyal ve kültürel ilişki, iletişim, temsil ve işbirliği ağlarının geliştirilmesini amaç edinmiştir. Türkiye ve Çevre Ülkelerdeki en önemli lobi güçlerinden biri olan TÜGİAD, Girişimciliğin bir kariyer olarak algılanmasını sağlamak ve Girişimcilik Kültürü’nü yaymak adına Türkiye’de karar vericileri etkileyen, gündem yaratan bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. Hayat boyu Bireysel Gelişim ve sürekli eğitim programları ile üyelerinin liderlik ve girişimcilik yeteneklerini arttırmayı, yurtiçi ve yurt dışında üyelerinin ticari menfaatleri için yeni iş olanaklarını ve uluslararası kurumsal işbirliklerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

TÜGİAD; G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda da oy birliği ile kabul gören, Finansmana Erişim, Vergi Politikaları – Bürokrasi, KOBİ Destek Program ve Politikaları, Eğitim Sistemi – Finansal Okuma / Yazma ve Girişimcilik Kültürü’nün Yaygınlaştırılması, olmak üzere beş önemli ana başlıkta faaliyet planlarını oluşturmakta, uluslararası stratejik işbirliklerini ve lobi faaliyetlerini bu çerçevede planlamaktadır. Genç girişimcilik eko sistemi ve makro ekonomik konularda yurtiçi ve yurt dışında ulusal ve uluslararası çalışmalara, konferans ve panel etkinliklerine imza atan TÜGİAD, aynı zamanda yurtdışı ticaret heyetleri organize etmektedir.