Tribeca Cafe

Tribeca Cafe Hakkında

İlk kez 16.yüzyılın başlarında Polonyalı fırıncıların geliştirdiği ve bugün orijinal reçetesine çok yakın olan Bagel 17.yüzyılın başlarında Avrupa dan Amerikaya yönelen göç dalgası ile yeni kıtaya gelmiş, 19. yüzyıl sonlarında da, öncelikle New York ve Chicago olmak üzere tüm ülkeye yayılmıştır.

Günümüzde Bagel, New York üçlemesi olarak adlandırılan Kahve, Bagel ve New York Times ın da baş kahramanı olarak anılmaktadır. 1960 larda Dan Thompson un geliştirdiği çift bantlı Bagel makinası, hemen akabinde Harry Lender ve Florance Sender in Bageli soğuk zincir ile muhafaza edip satmaya başlamaları ile Amerikada Bagel tüketimi muazzam boyutlara ulaşmıştır. Bugün sadece New Yorkta 40'a yakın Bagel fırını bulunmakta, Amerikada ortalama günde 20.000.000 adet Bagel tüketilmektedir.

Bagel ın ana maddesi 1.sınıf buğday unu, malt pekmezi ve soya yağıdır. Bagel başlı başına bir lezzet dünyasıdır. Bugün Tribeca 14 farklı çeşit Bagel'ı, 20 farklı çeşit sandwichle buluşturarak, muhteşem lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır..

1998'den bugüne Türkiye'de ilk ve hala tek Bagel üretimi yapan firmamız yolculuğuna ilk olarak Yeniköy semtinde başlamış, bu yolculuk, sırası ile Nişantaşı, Akatlar ve Ankarada Kavaklıdere, Panora AVM, Filistin ve son olarak da İstanbul The Marmara Şişli şubeleriyle devam etmektedir. Bugün Tribeca size Bagel sandwichlerinin yanı sıra, kendine özgü kahvaltı tabakları, appetizerları, New York thin crust pizzaları, Wrap, noodle, hamburgerleri ile doyurucu ve keyifli lezzetler sunmaktadır. Demli çayı, sıcak-soğuk kahve ve freezer çeşitleri, smoothieler ve çeşit çeşit tatlıları ile yazkış BİZ BAHÇEDEYİZ YA SİZ? mottosunu slogan yapan cafe, yıllardır değişmeyen ekibiyle de, yoğun iş temposundan bunalan, huzurlu bir ortamda keyifle yemek yemek isteyenler için DOĞRU ADRES...