TMD Tescilli Markalar Derneği

TMD Tescilli Markalar Derneği Hakkında

Tescilli Markalar Derneği, markaların taklit üretimleri, sahtecilik haksız rekabet, paralel ithalat ve vergi kaybını önleme, yabancı markaların Türkiye’deki yatırımların arttırma ve üretime geçmeye teşviklendirme amacı ile 2001 yılının Nisan ayında kurulmuştur. Türkiye’de yarım milyar dolara ulaşan taklit üretimi ve sahte mal ihracatına karşı toplu bir şekilde savaşmanın daha etkin olacağı düşüncesinden yola çıkılarak, PAUL & SHARK, FERRE, TRUSSARDİ, KRIZIA, BYBLOS, LACOSTE, CACHAREL, TOMMY HILFIGER, GAS, VIRUS, DIESEL, LONGCHAMP, SAMSONITE, DESA, FILA, SLAZENGER, ARENA, DKNY, SWATCH, BURBERRY, GANT, BARBOUR, LOTTO, PUMA, STEFANEL, TIFFANY & CO, FARAONE, ALFIERI&ST.JOHN, FURRER-JACOT, PREZIOSI, UTOPIA, DEXTER, FAÇONNABLE, LEVI STRAUSS, LEE, WRANGLER, MAVİ JEANS, ADIDAS, REPLAY, E-PLAY, DUNLOP, PASIFIC OCEAN ve U.S. POLO �nun katılımları ile kurulan dernek; sadece tekstil alanında değil taklidi fazla miktarda üretilen parfüm, gözlük, kozmetik ve sağlık ürünlerinin de haklarının savunulmasında etkin olma amacındadır. Sahtecilik ve kaçakçılığa karşı yaptığı araştırmalar ve hukuki yaptırımlar sonuçları hızlı bir şekilde alınıp, hapis cezaları ile değerlendirilmektedir.

TESCİLLİ MARKALAR DERNEĞİ TANITIMI
Tescilli Markalar Derneği (TMd) 2001 yılının Nisan ayında Türkiye’de satış noktaları olan 8 tane dünya giyim markasının temsilcileri tarafından kurulmuştur. Derneğin kurulma amacı özellikle ,dünya markalarının Türkiye’deki prestij ve haklarını korumak ve maalesef Türkiye’de yaygın olan taklit mal üretimi ve ihracatına karşı önlem alarak , ihracat sektörümüzün ve Türk üreticisinin yıllardır yabancı ülkelerde karşılaştıkları güçlükleri ortadan kaldırmak ve kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına alabilmeyi sağlamaktır. Kurulduğundan beri bu konularda önemli adımlar atan TMd ,gümrükler, kamu kuruluşları ve güvenlik güçleri ile ortak çalışarak , avukatları sayesinde bir çok taklit üretim yapan şahıs ve kuruluşları gün ışığına çıkarmış,gerekli cezaların verilmesini sağlamıştır.Yine gümrüklerde yurt dışına çıkmakta olan tırlara yapılan kontroller sayesinde binlerce taklit mala el konmuştur.

TMd VE ORTAK PROJELER
Derneğimiz Türk Tekstil ve Tasarım sektörüne yeni isimler kazandırmak ve sektörün içinde bulunduğu durumu tartışmak üzere 2002 yılının mayıs ayında bir üniversitenin hazırladığı özel günlerde,TMd üye markaların ilginç tasarımlarını sunarak, marka olma, yaratma, tasarım konularında özellikle yeni mezunlara ufuklar açmaya çalışmıştır.

2002 yılının Kasım ayında OHIM (Avrupa Birliği Marka,Tasarım ,Model tescil Ofisi) ile yapmış olduğumuz ilk seminer ve 2003 yılının Haziran ayında İstanbul yapılan ikinci seminer ile Türk işadamına Avrupa Birliği’nin sektörle ilgili konularında bilgi vermek ve marka konusunda AB prosedürlerini tanıtmak açısından çok faydalı olmuşlardır.TMd OHIM ile 3. ve 4. seminerlerini Ekim 2004 �de önce Ankara Ticaret Odasında daha sonra da İstanbul Perakende Günleri kapsamında yapmıştır.

DİĞER DERNEKLER, ENSTİTÜLER VE TMd
TMd �nin işbirliği yaptığı diğer dernekler ve enstitüler arasında hiç kuşkusuz ilk sırayı Türk Patent Enstitüsü almaktadır.Günden güne önem kazanmakta olan marka ve tescil konularında ilgilileri bilinçlendirmek açısından pek çok konuda birbirlerinden destek almaktadırlar. Yine Alışveriş Merkezleri Derneği ile ilişkilerde,derneğin konuları arasında en önemli yeri süpermarketler, yanı gıda sektörü ve açılmakta olan mall lar aldığından , bu sektörde de satılan ürünlerin markalaşma süreçlerinde çalışmalar yapılmaktadır. Mayıs 2003 tarihinde yapılan Taiex’in hazırladığı seminere davet edilen TMd başkanımız tarafından temsil edilmiş ve dernek avukatımızla birlikte bu kez Türkiye’deki taklit üretim ve önlemleri konusunda bilgiler vermiştir. İstanbul Ticaret odası ile olan ilişkilerimiz de 23-24 Haziran 2003 tarihinde OHIM ile yapılan ortak semineri hazırlama işini üstlenmekle perçinlenmiştir.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği,Türkiye İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Yabancı Sermayeler Derneği ile ilişkilerini en olumlu saflarda sürdürüp sektörün iyileşmesi için çalışmalarda bulunmaktadır.

TMd �nin hazırlamış olduğu marka mevzuatı ile ilgili kitapçık da gümrüklere dağıtılarak konuların açıklanmasında yardımcı olmaya çalışmıştır.

TMd basın ve TV ile de ilişkilerinde devamlılığa önem vermektedir. Sesini daha geniş kitlelere duyurabilmek için televizyon kanallarında konuşmalara katılmasının yanısıra 2001 yılında Türkiye’nin yüksek tirajlı bir gazetesinin ekinde 21 ay süren bir ortak çalışmadan sonra 2003 yılının Ocak ayından itibaren Türkiye’nin yine yüksek tirajlı gazetelerinden AKŞAM ile ayda bir kendi adıyla yayınlanan TMd&AKŞAM -STYLE ekini çıkarmaktadır.

Tescilli Markalar Derneği reklamlarının ve tanıtımlarını doğru kanallarla etkin bir kitleye ulaşması sonucunda bugün neredeyse bir tescil ofisi olarak görülmektedir. Gelen aramalar ve yöneltilen sorulardan marka ,tescil konularında büyük bir talep ve bilgi almaya da gereksinim olduğu ortaya çıkmaktadır.