Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Sabancı Holding Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Sabancı Holding

Sabancı Holding Hakkında

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş., Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri olan Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketleri temsil eden ana şirkettir. Sabancı Topluluğu şirketleri faaliyet gösterdikleri sektörlerin liderleri konumundadır. Sabancı Topluluğu’nun temel ilgi alanları finansal hizmetler, enerji, perakende, çimento, lastik, lastik takviye malzemeleri ve otomotivdir. Sabancı Holding’in kendi hisselerinin yanı sıra 11 iştirakinin hisseleri de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmektedir.

Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketler 18 ülkede faaliyetlerini sürdürmekte ve ürünlerini Avrupa, Orta Doğu, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’nın çeşitli bölgelerinde pazarlamaktadır. Sabancı Topluluğu, sahip olduğu saygınlık ve marka imajı, güçlü ortaklıkları ve Türkiye piyasaları hakkındaki bilgi ve deneyimi sayesinde ana faaliyet alanlarında büyümüş ve yabancı ortaklıkları aracılığıyla dünya pazarlarına açılmıştır. Sabancı Holding’in uluslararası iş ortakları arasında, konularında dünyanın önde gelen isimleri Aviva, Bridgestone, Carrefour, Citigroup, Dia, Heidelberg Cement, Hilton International, International Paper, Mitsubishi Motor Co., Philip Morris ve Verbund yer almaktadır.

Sabancı Holding, finansman, strateji, iş geliştirme ve insan kaynakları işlevlerini koordine etmenin yanı sıra Topluluğun vizyon ve stratejilerinin belirlenmesinden ve Topluluk içinde yaratılacak sinerjiyle hissedarlara sağlanan değerin artırılmasından sorumlu bir yönetim merkezidir.

2009 yılında Sabancı Topluluğu, 18,8 milyar TL (12,2 milyar ABD Doları) konsolide satış geliri elde etmiş ve amortisman öncesi faaliyet kârı (EBITDA) 4,0 milyar TL (2,6 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir.

Sabancı Holding’in en büyük hissedar grubunu, %60,6 hisse oranıyla Sabancı Ailesi oluşturmaktadır. Hisseleri %39,4 halka açıklık oranıyla (10 Şubat 2009 tarihinde bazı Sabancı Ailesi üyeleri tarafından İMKB’ye kote edilen %15,89 oranındaki hisseler dahil) İMKB’de işlem görmekte olan Sabancı Holding’in depo sertifikaları ise SEAQ International ve Portal’da kotedir.