Nestle Türkiye

Nestle Türkiye Hakkında

Nestlé 100 yıldır Türkiye’de

Nestlé’nin Türk tüketicisiyle tanışması 1875 yılında, dünyanın ilk bebek mamasını Türkiye pazarına sunmasıyla başlar. İlk yıllarda temsilcilikler kanalıyla satış yapan Nestlé 1909 yılında İstanbul Karaköy’de açılan ilk satış şubesiyle Türkiye pazarını yoğunlaştırılmış süt ve çikolata ürünleriyle de tanıştırır.

Türkiye’de faaliyet gösterdiği süre zarfında bir yandan ticari performansıyla ülke ekonomisine değer katmak için çalışan Nestlé, diğer yandan bulunduğu topluma karşı sorumluluğunun bilinciyle hareket eder. 1913 yılında Balkan Savaşı gazilerine gıda yardımında bulunan Nestlé, dönemin padişahı V. Mehmet tarafından devlet teşekkür beratı ile onurlandırılır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Nestlé Türkiye’deki faaliyetlerini artırarak İstanbul’daki ofisine ek olarak İzmir’de bir satış ofisi, Samsun ve Trabzon’da da temsilcilik açar.

Yıl 1927... Nestlé Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açıyor

Bir yandan genç Cumhuriyet’in reformlarının gerçekleştirildiği diğer taraftan ise ülke ekonomisinin kalkınması için sanayileşmenin yeni yeni başladığı bu dönemde Türk pazarına inancıyla üretime geçmeye karar veren Nestlé, 1927 yılında Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açar. Feriköy’de açılan bu tesiste günde 500 kg kapasiteyle Nestlé çikolatalarını üretmeye başlar. Dünyada milyonlarca insanı çikolata ile tanıştıran Nestlé, Türkiye’de de çikolata deyince akla ilk gelen isim olur. Nestlé, dünyaca bilinen çikolata markalarının yanı sıra DAMAK ve CHOKELLA gibi Türk tüketicisine özel ürettiği çikolatalarla tüketicinin kalbinde ayrı bir yer edinir.

Türk tüketicisi birçok “ilk“ i Nestlé ile yaşadı

Nestlé, takip eden yıllarda Türk tüketicisi için hep yeniliklerin ve ilklerin öncüsü olur. 1875’te ilk hazır bebek maması ile başlayan süreç 1968’de ilk sürme çikolata olan CHOKELLA®, 1984’te ilk hazır kahve olan NESCAFE®, 1986’da ilk çikolatalı toz içecek olan NESQUIK®, 1989’da ilk kahve kreması COFFEE MATE®, 1996’da ilk büyüme sütü NESTLE® Çocuk ve 2002 yılında NESCAFE® 3ü1 arada ile devam eder.
2001 yılında NESTLE® PURE LIFE® markasıyla su kategorisine giren Nestlé, 2006 yılında Erikli’yle birleşerek, su kategorisinde bir numaraya yükselir. Bugün kahve, kahve kreması, kahvaltılık gevrek ve çikolatalı toz içecek kategorilerinde de pazar lideri olan Nestlé, bulunduğu diğer kategorilerde de güçlü bir ikinci konumundadır. 2007 yılında Novartis Medikal Beslenme Birimi’ni bünyesine katan Nestlé, medikal beslenme alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Nestlé iş ortaklarıyla birlikte 5000 çalışana iş imkânı sunuyor

99 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé bugün altı fabrikası, Türk tüketicisinin beğenisine sunduğu 40’a yakın markası ve 400’e yakın ürün çeşidiyle faaliyetlerine devam ediyor. Nestlé Türkiye’de iş ortaklarıyla birlikte 5000’in üzerinde çalışana iş imkânı sağlıyor.

Nesiller Nestlé ile büyüdü!

Türk tüketicisine sunduğu bilimsel araştırmaya dayalı sağlıklı ürünler ile bu süreç içinde Türkiye’de nesiller Nestlé ürünleriyle büyüdü. Bir asra yaklaşan sürede Türk tüketicisi Nestlé’yi yarattığı birçok kategoride pazar liderliğiyle ödüllendirdi. 2009 yılında 100. yaşını kutlayacak olan Nestlé, Türkiye’de bulunduğu 100 yıldır gerek yarattığı istihdam ve yatırımlarıyla gerekse sosyal sorumluluk aktiviteleriyle ülke ekonomisine ve Türk halkının refahına katkılarını sürdürüyor.