Lc Waikiki

Lc Waikiki Hakkında

1997 yılında Tema Grup tarafından satın alınan ve 13 senedir bir Türk markası olarak hizmet veren LC Waikiki, 1985 yılında Fransa’da bir Fransız markası olarak doğdu. LC Waikiki’yi bir Türk markası olarak gerek koleksiyon, gerekse mağazacılık anlayışı ile geliştirip, bugün Türkiye’de pazar lideri pozisyonuna getiren Tema Grup, markanın 1985 yılında başlayan serüvenini bugün büyük başarılarla sürdürüyor.
Lc Waikiki Hakkında Bilgi


1985 - 1996
LC Waikiki, 1985 yılında bir Fransız markası olarak hayat buldu. Fransız tasarımcı George Amoual ve ortağı yeni bir marka yaratarak Fransız hazır giyim pazarına girmeye karar verdiler. George ve ortağı, markalarının adını hazır giyim pazarına girmeye karar verdikleri dönemde gerçekleştirdikleri bir uçak seyahati sırasında buldu. Uçak yolculuğu sırasında okudukları dergideki ünlü Waikiki Plajı’nın tanıtımından büyük heyecan duyan iki ortak, hazırladıkları farklı tasarımlara Waikiki isminin çok uygun olacağını düşündü. Fransızca “arkadaşlar“ anlamına gelen “Les Copains“ kelimelerinin baş harflerinden oluşan “LC“ kısaltmasını da eklediklerinde LC Waikiki markası yaratılmış oldu.

Fransa’da kısa sürede adını duyuran ve önemli satış rakamlarına ulaşan marka, 1988 yılında artan üretim ihtiyacını karşılamak için tedarikçi arayışında olduğu bir dönemde, Türk şirketi Taha Tekstil ile tanıştı. Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektöründe gelişme yaşadığı, dünya piyasasında üretim ve hammadde gücü ile adını duyurmaya başladığı bu yıllarda Taha Tekstil, LC Waikiki’nin beklentilerini fazlası ile karşılayarak işbirliğini güçlendirdi. Taha Tekstil, LC Waikiki’de yakaladığı başarı ile yatırımlarını artırarak büyümeye başladı ve ilerleyen yıllarda kurulan yeni üretim şirketleri ile dünyanın önemli markalarına fason üretim yapan Taha Grup oluştu.

Taha Grup, toptan satış ve marka oluşturma hedefleri doğrultusunda 1991 yılında Tema Tekstil’i kurdu. Tema Tekstil, öncelikle Taha Grubu’nun en önemli ihracat müşterisi olan Fransız LC Waikiki markasının Türkiye lisansını alarak, LC Waikiki ürünlerinin toptan satış sistemine göre bayiler aracılığı ile Türkiye’deki satışını başlattı. Başlangıçta LC Waikiki’nin tüm tasarımları Fransa’dan gelirken, 1993 yılında Tema Tekstil bünyesinde grubun ilk tasarım birimi kuruldu. Tema Tekstil, kuruluş amacı toptan satış olmasına rağmen genç ve çocuk giyim pazarı için hazırladığı başarılı koleksiyonlar ve etkin pazarlama yöntemleri ile kısa sürede hem girişimcilerin hem de tüketicilerin beğenisini kazanmayı başardı. Böylelikle corner bayi sayısı her geçen gün artmaya başladı. Bu başarıdan güç alan Tema Tekstil, 1995 yılında yetişkin hazır giyim pazarı için ayrı bir tasarım birimi kurdu. Grubun 2000 yılı ve sonrasındaki perakendecilik atağına dek, LC Waikiki Türkiye genelinde 700’e yaklaşan bayi sayısına ulaştı.

1996 - 2000
1996 yılında Taha Grubu’nun perakende sektörüne girme stratejisi doğrultusunda, mağazalar açmak ve LC Waikiki ürünlerini bayiler yerine kendi mağazalarında satmak hedefi ile Tema Mağazacılık A.Ş. kuruldu. 1997’de Taha Grubu’nun stratejik planları doğrultusunda kendi grup markasını oluşturma ile ilgili araştırma ve fizibilite çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde Fransız LC WAIKIKI firmasının ortakları markayı satmaya karar verdiler. Türkiye’deki LC Waikiki satışlarının bu dönemde hızla artmaya devam ediyor olması, Taha Grubu’nun yeni bir marka oluşturmak yerine, LC Waikiki markasının dünyadaki tüm isim haklarını satın alması ile sonuçlandı ve 1997 yılında LC Waikiki artık bir Türk markası haline geldi.

Bu gelişmenin akabinde Taha Grup, LC Waikiki’yi hem koleksiyon hem de mağazacılık anlayışı olarak yeniden yapılandırmak üzere Fransa pazarından bir süreliğine çekme kararı aldı. Aynı dönemde radikal bir karar ile bayilik kanalı ile yapılan satışlar bayi sayısında yapılan azaltma ile önemli ölçüde düşürülerek mağazacılık alanındaki yatırımlara hız verildi ve o dönemde 21 olan LC Waikiki mağaza sayısı hızla artmaya başladı.

2000 yılından itibaren perakendeci kimliğini ön plana çıkarıp, sadece kendi mağazalarını açmaya yönelen Tema Mağazacılık, LC Waikiki koleksiyonlarını müşterileri ile buluşturabileceği çağdaş mağazalar açma projesine hız verdi.

Taha Grup, bu radikal kararını takiben üretim ve perakende şirketlerinin iki ayrı grupta faaliyet göstermesi yönünde karar aldı. Böylelikle üretim şirketleri Taha Grubu’nun, hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketler Tema Grubu’nun çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Taha Grup üretim, Tema Grup ise perakende alanında büyümek üzere hızlı adımlar atmaya başladı.

2000 -
2000 yılında, Tema Grup çatısı altında mağaza konseptlerinin geliştirilip uygulanması amacıyla Zirve Mimarlık ve markalarının yurt içi tedarik sorumluluğunu üstlenecek olan Taha Giyim kuruldu. Yurt içi tedarik şirketine ilave olarak, Çin ve Bangladeş’te alım ofisleri açıldı. Değişik hayat tarzlarına sahip kitlelere de hitap edecek koleksiyonları alt markalar ile LC Waikiki mağazalarında lanse etme kararı alan Tema Grup, 2000 yılında mevcut LC Waikiki markasına ek olarak Southblue ve XSIDE markalarını Türk tüketicisine sundu. Southblue hayatın her anında sade şıklığı tercih eden yetişkin kadın ve erkeklere, XSIDE ise modayı takip eden 15 yaş üstü gençlere sesleniyor.

Bugünlere geldiğimizde Tema Grup, LC Waikiki mağazalarında satışa sunduğu ürünlerin üretimini global bir tedarik zinciri ile gerçekleştirmektedir. Taha Grup ise 2000 yılından itibaren dünyanın önde gelen markalarına üretim yaparak LC Waikiki’ye bağımlı olmadan büyüme politikasını benimsemiştir. Marks & Spencer, Top Shop, Decathlon ve Tommy Hilfiger gibi dünyaca ünlü markaların en önemli tedarikçileri arasında yer almayı başaran Taha Grup, global pazarlardaki rekabet gücünü artırmak hedefi ile, 2006 yılından itibaren yurtdışında da yatırım yapma kararı almış, Mısır ve Bangladeş’te kurulan ilk üretim tesislerini faaliyete başlatmıştır.

Tema Grup, gerek Taha Grubu’ndan gelen üretim geçmişi, gerekse LC Waikiki markası ile hazır giyim perakende sektöründe kazandığı başarılar ile Türk hazır giyim sektörünün lider gruplarından biri olma özelliğini taşıyor. Tema Grup, LC Waikiki mağazaları ile 2004 yılı sonunda 255 milyon TL, 2005 yılı sonunda %35 artış ile 346 milyon TL, 2006 sonunda %43 artış ile 495 milyon TL, 2007 sonunda %45’lik artışla 719 milyon TL, 2008 yılında %46 artışla 1.048.885.223,68 TL, 2009 sonunda %36 artış ile 1.427.923.167,00 TL, 2010 sonunda ise %48 büyüyerek 2.107.360.561,47 TL ciroya ulaşmıştır.

Tema Grup, bugün Türkiye’de 65 ilde 335.000 m2 satış alanı ve 330’u aşkın LC Waikiki mağazası ile milyonlarca insana hizmet veren sektör lideri bir mağaza zincirini yönetiyor. LC Waikiki, KMG tarafından hazırlanan ve 6 ayda bir yayınlanan Hazır Giyim Tüketim Endeksi Raporu’nda 2004 yaz döneminden bu yana pazar liderliğini koruyor

2009 yılında yurt dışı yatırımlarına başlayan Tema Grup, Avrupa’daki ilk mağazalarını Romanya’da açtı. Vizyonunu, 2020 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç giyim perakendecisinden biri olmak olarak belirleyen Tema Grup, 2012’den itibaren Türkiye dışındaki pazarlarda hızla yayılmayı hedefliyor.