Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 879
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Hakkında

Madde kullanımı bireysel ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur. Sonuçları itibariyle toplumsal hayatı sabote eden bu sorun bağımlılık yapıcı özelliği ile yıkıcı etkisini artırmaktadır. Madde kullanımının sosyal hayatı nasıl etkilediğini kısaca özetlemek istiyoruz.

• İş gücü kaybı
• Okul çağındaki gençlerin eğitimlerini yarıda bırakması
• Madde temini için suç işlemeye yönelmeleri
• Organize suç örgütlerinin oluşmasına katkı sunması
• Adalet sistemine getirdiği malii yükler
• Tedavi giderleri için artan sağlık harcamaları
• Başta Aileler olmak üzere toplumsal psikolojiye ve gelişmeye zarar vermesi

Her geçen yıl madde kullanıma bağılı ölümlerde meydana gelen artış, cezaevlerinde uyusturucu suçlarından yatan tutuklu ve hükümlü sayısının artması ve gençler arasında madde kullanımının giderek yaygınlaşması önleme faaliyetlerini daha da önemli hale getirmiştir. Madde Kullanımının önlenmesi konusunda en etkili cozum ise önleme ve bilinçlendirme amaçlı sosyal projeler ortaya koymaktır.

Bu amaçla;
Gençlerimizi madde bağımlılığından korumak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Hedef Sensin” projesini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Hedef Sensin Projesi kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar:

• Anket çalışması:
Proje oncesi uygulanan anket ile genclerin bağımlılık yapıcı maddeler konusundaki bilgi seviyeleri, risk ve koruma faktorleri ve yalaşımları, proje sonrasında verimlilik ve performans değerlendirmeleri tespit edilmektedir.


• Bilgilendirme calismalari:
Madde bagimliligi ile temel bilgiler, risk ve korunma faktorleri bu calismalarda genclerle paylaşılmaktadır.
Bu kapsamda 13106 ortaöğretim öğrencisine madde bağımlılığıyla ilgili konferans ve tiyarto gösterimleri sunulmuştur.
Aynı amaçla;
- “Benim Çocuğum Kullanmaz mı?”
- “Begum’un Annesinden”
- “Gençler Bağımlı Değil Bağımsız Olmalı!” adlı kipatçıklar ve bilgilendirme amaçlı broşürler ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

• Akran Projesi:
Gençlerin sosyal tedbirlerle korunması ve risk faktörlerinin azaltılması amacıyla Akran Projesi ile liselerdeki lider ve rol modelleri olan gençleri rehber öğretmenleriyle birlikte eğiterek kendi arkadaşlarını madde bagimliligi konusunda bilinçlendirmeleri sağlanmaktadir.

• Okul Forum:
Gençlerin okul sonrasi zamanlarını değerlendirmek ve okula bagliliklarini ve yasam becerilerini arttirmak amacıyla okullarda yurutulen kulturel, sosyal ve spor aktivitelerini icermektedir.

• Mavi Nokta
Hedef Sensin Projesi kapsamında uygulama yapılan alanları tanımlayan bu etkinlik aynı zamanda madde kullanımı konusunda bilgi verici dökümanların ücretsiz olarak sunulduğu erişim noktalarıdır.


http://www.facebook.com/HEDEFSENSIN.ORG