Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Fono Müzik Üretim Ltd. Şti. Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Fono Müzik Üretim Ltd. Şti.

Fono Müzik Üretim Ltd. Şti. Hakkında

Fono Müzik’in kurulmasından çok önce Güngördü Plak, 1965’de Ahmet Güngörmüş, Sait Güngördü, Halil Güngörmüş tarafından kurulmuştur. Güngördü Plak, 60’ların en önemli folk sanatçılarından Mehmet Bozdoğan, İzzet Altınmeşe, Garibim Ahmet, Nejat Söylemez, Gülengül, Cemil Cankat ile çalışarak büyük başarılar kazanır.

1976’da Ahmet Güngörmüş, Güngördü Plak’tan ayrılarak Ronnex Plak Şirketi’ni kurar. 45’lik plaklar yerlerini 33’lüklere bırakmaya başlar ve uzunçalarlar yaygınlaşır. Ronnex Plak Erol Evgin, Asu Maralman, Aylin Urgal, Füsun Önal ve Sibel Egemen 45’liklerini ve uzunçalarlarını yayınlar. Erol Evgin “İşte Öyle Birşey“ ile altın plak kazanır. Ronnex dönemin bir çok yabancı sanatçının albümlerini de Türkiye müzik piyasasına kazandırır.

Ahmet Güngörmüş, Türk Folklorünün ve Türk Sanat Müziğinin zenginliğini, popüler müziğin de kaynağı ve yol göstericisi olarak benimser ve Fono Müzik Üretim Şirketi’ni kurarak 1980’li yılların çok önemli albümlerine imza atar. Ahmet Güngörmüş’ün yapımcılığında Sezen Aksu, Zerrin Özer, Aşkın Nur Yengi,Adnan Şenses, Muazzez Abacı, Harun Kolçak, Akrep Nalan, Banu, Metin Milli, Rahmi Saltuk, Hüseyin Altın, Revnak Yengi, Ali Ekber Çiçek gibi sanatçılar kariyerlerinin en önemli albümlerini gerçekleştirdiler.

2006 yılında başlayan yenilenme haraketiyle Fono Müzik arşivinden daha önce CD olarak yayınlanmayan albümler CD olarak müzik marketlerinde yer almaya başladı. Aynı zamanda dijital olarak tüm dünyaya The Orchard MU-YAP işbirliğiyle sunuldu. Fono Müzik yapıtları itunes, Napster, Powerclub gibi yasal dijital müzik indirme kanallarında yer almaktadır.

Fono Müzik MÜ-YAP kurucu üyelerindendir.