Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Fesorient Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Fesorient

Fesorient Hakkında

Günümüz tasarımcıları ve modacıları trendlerini takip etmek için koştura koştura Fransa’ya, İtalya’ya, Amerika’ya giderek dünyada ne olup bittiğini araştırır.

“Yeni eğilimler neler, gelecekte en çok ne konuşulacak, insanlar ne yiyecek, ne giyecek, yeni yaşam alanlarının özellikleri neler?“ gibi konuların bizim kültürümüze uygun olan bölümleri yeniden süzgeçten geçirilir ve ülkemize adapte edilir.

Feshane’de açılan ve yarın sona erecek olan Fesorient-Uluslararası Etnik Yaşam Kültürü ve Tasarım Etkinlikleri Festivali, etnik yaşam kültürü ile endüstriyel tasarımları ilk kez bir araya getirmesi bakımından önemli bir etkinlik. Bir yanda Türk kültürüne ait objelerle organize edilmiş sergiler, diğer yanda modernist yaklaşımlarla sunulan endüstriyel tasarımların hepsi bu festival kapsamında. Fesorient, aslında Mayıs 2010’da yapılacak olan bu festivalin ön hazırlığı niteliğinde. Önümüzdeki yıl tamamen uluslararası katılıma açık olacak olan Fesorient sayesinde eğilim avcılarının İstanbul’a gelmesi amaçlanıyor. “Bütün dünyada ciddi bir şekilde eğilim avcıları endüstrisi var. Onlar mesailerini sokak sokak gezerek, insanları analiz ederek, yeni karakterleri ortaya çıkararak dolduruyorlar. Fesorient de ülkemizdeki yeni eğilimleri bir araya getiren etkinliğe dönüştü. Zeytin ağacından takılar tasarlayan Alparslan Kazaklı ile keçeyi malzeme olarak giysi tasarımında kullanan Ayfer Güleç’i Cemil İpekçi ile bir araya getirmesi festivalin amacına uygun olarak gerçekleşti.“

Eğilim avcılığının temelinde “gözlem“ var. Bir şeyi gözlemleyip, bunun bir sene içerisinde nasıl konumlanacağını tahmin edebilmekle ilgili. Örneğin genç bir tasarımcının yaptığı ürünün çizgi üstü olduğunu hissediyorsanız, kıyaslama yapabiliyorsanız, onun ileride ümit vaat edeceğine inanıyorsanız ve onu bir yerle buluşturabiliyorsanız siz bir eğilim avcısısınız demektir. Biz kendimizi hayatımızın akışına bırakmış giderken, onlar bizi 5 yıl sonra nerede yakalayacaklarının hesaplarını yapıyorlar. Eğilim avcılığı, ön plana çıkmadan geriden yapılması gereken bir iş. Daha çok reklam piyasasında işe yarıyor.

Kısa kısa Fesorient...

Festivalin açılışı Cemil İpekçi ve Erol Albayrak’ın yerel motifleri kullanarak yaptığı elbiselerin sunumu ile yapıldı. Defiledeki kıyafetler festivalin konseptine uygun olarak hazırlanmıştı. Özellikle üzerinde Arapça harflerle yazılmış olan elbiseler ve gömleklerin yanı sıra İznik çinilerini hatırlatan mavi renkli kıyafetler devasa bir etnik yaşam felsefesini işaret ediyordu.

Festivalde dört sergi açıldı. Orient, Tasarım Ustalarından ve Günseli Kato’nun Uzaktan Yakına Doğu. Tasarım Ustalarından sergisinde Karim Rashid’in “Allah“ isimli vazosu, Faruk Malhan’ın çay bardağı ve çay tabağı tasarımı, Alev Ebüzziya’nın seramik çalışmaları cama yorumladığı çalışması, Ela Cindoruk’un takıları ve Aziz Sarıyer’in kanepesi sergileniyor. Yerli ve yabancı 10 sanatçının davet edilmesi ile gerçekleştirilen Orient sergisinde en dikkat çeken, alaturka tuvalet taşına modernist bir yorum getiren Emre Özgüder’in çalışması. Sikke çeşitlemelerinin yer aldığı Günseli Kato’nun sergisi ise, Doğu’nun mistisizmini anlatıyor.

Festival kapsamındaki tüm görsel etkinlikler, seminerlerle destekleniyor. Bugün Vakıf Hat Müzesi Müdürü Cihan Özsayıner’den Kadın Hattatların Öyküsü’nü, Şerife Atlıhan’dan Yörük Düğünleri’ni, Hülya Tezcan’dan Saray Çocuklarının Yaşamı’nı, Ruşen Bayrak’tan Türk Hamamı’nı, Emine Semra Erkan’dan Oyaların Öyküsü’nü, Hasan Fırat’tan Kapalıçarşı’nın Tarihi’ni öğrenebilirsiniz. Yarın ise Artun Ünsal’dan Osmanlı Yemek Kültürü’nü, Ece Güçer’den Zeytinyağı Mucizesi’ni, Gönül Paksoy’dan ise Anadolu ve Saraydan Günümüze Paksoy Yorumları’nı dinleyebilirsiniz.