Ernst Young Türkiye

Ernst Young Türkiye Hakkında

1863 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde doğan Arthur Young, üniversite eğitimini hukuk dalında tamamlamakla birlikte, bankacılık ve yatırım konularına ilgi duymuştur. 1890 yılında kariyerini muhasebe dalında sürdürmek üzere ABD’ye yerleşmiş ve 1906 yılında erkek kardeşi Stanley ile birlikte Arthur Young & Company’yi kurmuştur.Alwin C. Ernst, Amerika Birleşik Devletleri’nin Cleveland eyaletinde doğmuştur. Liseyi bitirdikten sonra muhasebeci olarak çalışan Ernst, 1903 yılında erkek kardeşi Theodore ile birlikte, Ernst & Ernst adında küçük bir serbest muhasebecilik firması kurmuştur.

Yenilikçi görüşleri olan Arthur Young ve A.C. Ernst, kalite kavramına çok önem vermişlerdir. A.C. Ernst, iş kararları alırken muhasebe bilgilerinden yaralanılabileceği ve bu şekilde müşterilerin şirketlerinde fark yaratılabileceği fikrini ilk kez ortaya atmış ve çalışanlarını müşterilere daha iyi hizmet verme konusunda teşvik etmiştir. Arthur Young da, müşterilerinin nezdindeki pozisyonunu, hem bir muhasebeci, hem de bir iş danışmanı olarak belirlemiştir.

Ernst ve Young, çalışanların ne denli önemli olduğunu biliyorlardı. 1920 yılında Ernst & Ernst’ün çalışma felsefesi şu sözlerle ifade ediliyordu: “Ernst & Ernst’ün başarısı tamamiyle çalışanların karakterlerine, yeteneklerine ve çalışkanlıklarına bağlıdır.” Profesyonel çalışanların gelişimini destekleyen Young ise, 1920’lerde bir meslek okulu kurmuş ve 1930’larda ilk kez Young'ın firmasında üniversite kampuslarından işe eleman alınmıştır.

Her iki firma da hızla dünyaya açılmış ve henüz 1924 yılında, önde gelen İngiliz firmaları ile işbirliğine girmiştir (Young, Broads Paterson & Co. ile, Ernst ise Whinney Smith & Whinney ile). İki firma da daha sonra çok sayıda işbirliği yapmaya devam etmiş ve uluslar arası müşterilere hizmet vermek üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ofisler açmışlardır.

Yaşamları boyunca birbirleriyle hiç karşılaşmayan A.C. Ernst ve Arthur Young, 1948 yılında, birkaç gün arayla hayatlarını kaybetmişlerdir. Ancak, çalışma felsefeleri yaşamaya devam etmiş ve 1989 yılında iki firma Ernst & Young adı altında birleşerek ortak bir anlayışa imza atılmıştır. Yeni organizasyon hızla kendini yeni iş teknolojileri, hızlı globalleşme ve iş hayatında sürekli değişim konularında atılım yapacak bir boyutta konumlandırmıştır. A.C. Ernst ve Arthur Young, dünya çapındaki müşterilerinin işlerini daha iyi yapmalarını sağlamak için ideallerini ve tutkularını paylaşan 141.000 kişilik global bir kuruluşu görebilselerdi, mutlaka büyük gurur duyarlardı.