Converse

Converse Hakkında

Converse Hakkında Bilgi

Converse bir ayakkabıdan daha fazla spor sevgisi ile birbirine bağlanmış efsanelerin, kahramanların ve buluşların hikayesidir.

1908'de Marquis M.Converse tarafından kurulan Amerikan spor markası Converse, bu ayakkabı bağlarının altında performans ayakkabısı buluşları ve yenilikleriyle dolu bir asırlık tarihi saklar.

Converse Tarihçe:

1908
Converse lastik ayakkabı fabrikasının kapılarını açtı. Genç Marguis Mills Converse, kadın-erkek ve çocuklara yönelik kışlık ayakkabılar ile üretime başladı. Kanvas ayakkabılar onları takip etti.

1917
Dünyanın ilk basketbol kesi Converse All Star doğuyor.
Bu ayakkabı basketbol oyununa ses getirdi.

1923
Chuck Taylor, Converse keslerin basketbol performans ayakkabısı olarak geliştirilmesini sağlayan bir basketbol
oyuncusu, basketbolün elçisidir. Chuck Taylor sayesinde Converse canvas ayakkabısı bir basketbol idolü haline gelir. Bunun üzerine Converse, Chuck Taylor'un imzasını, Converse yuvarlak logoya ekleyerek onu onurlandırır.

1923
Converse, tüm oyuncuları Afrikan-Amerikan
(zenci) oyunculardan oluşan ilk takım olan "New York Renaissance" basketbol takımını giydirmeye başlar. Takım, yapılan atışlardan 2588 basket ve 539 kayıp ile bir rekor kırarak tüm zamanların en başarılı takımlarından biri olmuş ve Converse'in başarısına yeni bir başarı eklenmiştir.

1935
Badminton ve Bad Boys.
Dünyanın ünlü badminton şampiyonu Jack Purcell, Converse için yepyeni ve dayanıklı bir kort ayakkabısı dizayn etmiştir. Belirgin özelliği gülücük şeklindeki burnu ile Converse Jack Purcell kortlarda ve Hollywood'da kısa zamanda vazgeçilmez olmuştur.

1939
İlk Kolejler arası basketbol turnuvası.
İlki yapılan bu turnuva ile NCAA geleneği başladı. Turnuvada her iki takım oyuncuları da Converse giydi. Oregon Draks'ın ilk NCAA Şampiyonluğu ile Converse bir kez daha tarihe geçti.

1942
Converse askeriyeyi destekliyor.
O zamana kadar bir spor markası olan Converse bir değişiklik yaparak Amerikan ordusunu desteklemek amacıyla askeriye için A6 uçuş botları yapmaya başladı. Savaş döneminde tüm Amerikan hava birlikleri, Converse bot giydi.

1957
7 yaşındayken annesini bir çift Chuck Taylor almaya ikna eden Julius Erving, ilk Chuck Taylor ayakkabısını $3,95 alır. Dr J. Olarak tanınan ve giydiği Converse'ler ile günümüz modern basketbolünü de etkileyen yeni bir oyun sistemi geliştiren oyuncu basketbol tarihini yeniden yazmıştır.

1962
100 sayı rekoru.
Chuck Taylor, All Star giyen biri, NBA' de bir oyunda en çok sayı atma rekorunu kırdı. Bu rekor hala kırılamamıştır.

1966
Oxford modeli ve yeni renkler oyuna girdi. Converse, All Star'ın "Oxford" diye anılan bileksiz modelini üretti. Çok kısa süre içinde bu ayakkabılar profesyonel oyuncuların seçimi olmaya başladı. Ardından bu yeni model rahatına düşkün insanların hayat tarzını yansıtan bir ayakkabı olarak batıdan doğuya doğru halk arasında yayıldı. Ardından takımların üniformalarıyla kombin olabilmesi amacıyla 7 yeni renkte Chuck Taylor üretildi.

1974
One Star modeli sahneye çıktı.
Converse basketbol için "One Star" isimli kısa kesimli performans ayakkabısını sahneye çıkardı. Sonradan bu model alternatif görünüşü ile sörfçüler ve kaykaycılar tarafından da kullanılmaya başlandı.

1976
Julius Erving, Converse'in Proleather modeline damgasını koyarak bu modeli onaylamıştır.

1984
Converse ayakkabıları 1936'dan beri her olimpik basketbol yarışması finallerinde giyilmiştir. 1984'te Converse'in resmi sponsoru olduğu olimpiyatlarda erkek basketbol takımı altın madalya kazandı.

1986
Converse "Kendi Silahını Sen Seç" reklam kampanyası ile kısa süre içinde Converse Weapon Basketball performans modelinin satışını yükseltti.

1996
1970'den beri ilk kez, 1996'da Chuck Taylor, All Star yuvarlak logo, deri basketbol performans ayakkabısında kullanılmaya başlandı. Orijinal All Star'dan esinlenerek geliştirilen bu deri modelin satışları kısa sürede 1.000.000 çifti aştı.

2002
Converse yeni jenerasyon basketbol efsaneleri ile anlaşarak 2002'de 750 milyon çift satış rakamına ulaşan bir marka oldu.

2003
Basketbol efsanesi John Isaacs'ın işbirliği ile Converse, eski performans ayakkabılarını yeniden dizayn ederek Re-Issue kategorisini oluşturdu.

2005
Converse, Miami Heat'in ünlü basketbol oyuncusu Dwyane Wade ile 2005 yılında 7 yıllık bir tanıtım anlaşması imzaladı.

2006
2006 yılında Wade basketbolun Oscar'ı olarak kabul edilen playoffların "En değerli oyuncusu" ünvanını aldı. Wade 1.3 ve Wade Mid'in ardından Wade 2 modeli All Star maçında tanıtıldı.

2007
Wade 3 modelinin tanıtımı yapıldı. Wade Converse ayakkabılarının dizayn edilmesinde aktif rol oynuyor.

2008
Converse 100. yılını kutladı.

2010
Faklı ülkelerden gençlerin farklı malzemeler ve hayal güçleriyle yaratıcılıklarını birleştirerek gerçekleştirdikleri ilginç tasarım hikayeleriyle Yaratıcılık, Müzik ve Sanat , SPARK kampanyasıyla Converse'de hayat buldu.