Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Çalık Holding A.Ş Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Çalık Holding A.Ş

Çalık Holding A.Ş Hakkında

Çalık Holding, 1997 yılının sonunda kurulan tekstil, enerji, inşaat, finans, medya ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren Türkiye merkezli holding şirketi. Yönetim kurulu başkanı ve kurucusu Ahmet Çalık'tır.

Çalık Ailesi'nin ilk faaliyetleri 1930 yıllarda tekstil ile başlamıştır. Holding'in kurucusu olan Ahmet Çalık'ın tekstil sektöründeki ilk girişimi ise 1981 senesinde İstanbul'da kurmuş olduğu Ortadoğu Tekstil şirketi ile başlamaktadır.

1987 yılında GAP Güneydoğu Tekstil, 1994 senesinde GAP Pazarlama, 1996 yılında GAP İnşaat, 1997 yılında GAP Elektrik'in kurulması ile aynı sene grup bünyesinde bulunan şirketleri tek bir yönetim çatısı altında birleştirmek amacı ile Çalık Holding Anonim Şirketi adıyla kurulmuştur.

Daha sonra ise 1997'te Çalık Enerji, 1999 senesinde Çalıkbank şirketlerini faliyete geçirmiştir. 19 Nisan 2004 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından özelleştirilen Bursagaz ihalesini ve 2005 yılında ise Arnavutluk'un özelleştirdiği Albtelecom ihalelerini kazanarak şirketlerin sahibi olmuştur. 2007 tarihinde ise Türkiye tarafında özelleştirilen Kayserigaz'ın ihalesini kazanarak şirketi grup bünyesine katmıştır.

5 Aralık 2007 tarihinde TMSF tarafından gerçekleşen ihalede Ciner Holding'e bağlı Merkez Medya Grubu'na 1.1 milyar dolar'a sahip oldu. Bunun sonucunda dergi, gazete, televizyon ve radyo kanallarının artık tüm hak ve varlıkları Turkuvaz Medya Grubu bünyesine geçmesi ile medya sektörüne de girmiştir.