Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Caddebostan Kültür Merkezi Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Caddebostan Kültür Merkezi

Caddebostan Kültür Merkezi Hakkında

Caddebostan Kültür Merkezi Hakkında Bilgi

Türkiyenin ilk Butik Sanat Kütüphanesi Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde 12 Aralık 2007 tarihinde Belediye Başkanımız Sayın Av.Selami Öztürk tarafından hizmete açıldı. Kitap koleksiyonu ağırlıklı olarak sanat kitaplarından oluştuğu için ve başlı başına tüm sanatseverlerin ilgisini çekecek çeşitli sanat dallarına ait kitap ve dergiler bulunduğu için BUTİK Sanat Kütüphanesi olarak düzenlenen kütüphanede, resim, heykel, sanat tarihi, fotoğraf sanatı, geleneksel Türk sanatları, müzik, edebiyat ve sanata ilişkin 2000 adet kitap bulunuyor. Sanatseverler, yeni yayınlarla sürekli güncellenecek olan kütüphanede sanat, edebiyat, antika, hobi ve kitap konulu süreli yayınlar ile günlük gazeteleri de takip edebilecekler.
Butik Sanat Kütüphanesinde ebeveynleri ile kütüphaneye gelen genç okuyucular da düşünüldü ve genç okuyucular için onların ilgisini çekebilecek küçük ama seçkin bir koleksiyon oluşturuldu. Böylece, bir yandan kütüphane kullanma kültürünün ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında önemli bir faktör olan “ebeveynlerin model oluşturması” sağlanırken, diğer yandan, genç okuyuculara da okuma-araştırma ve kütüphanelerden yararlanma alışkanlığı kazandırılmış olacak.
Kütüphane için özenle seçilen kitaplar, uluslararası kurallara göre kataloglandı, sınıflandırıldı, etiketlendi, barkodları yapıştırıldı ve güvenlik şeritleri kitaplar içine yerleştirildi. Okuyucuların kitap adı, yazar adı, konu veya anahtar kelimelerle kitaplara erişebilecekleri şekilde, kütüphane programına kayıtları yapıldı. Açık raf sistemiyle çalışan kütüphanede, isteyen okuyucular bilgisayardan istedikleri kitabın yer numarasına ulaşıp, kitaplarına kendileri alabilecekler veya raflar arasında rahatça dolaşarak istedikleri kitapları rahatça bulabilecekler. Kütüphanede değişik oturma grupları, farklı beğenilere seçenek sunacak şekilde tasarlandı. Okuyucular, rahat koltuklarda veya masa başında kitaplarını rahatça okuyabilecekler. Ayrıca, internet erişiminin de bulunduğu kütüphanede, sanal müze turlarına çıkmak, sanat dünyasından haberlere ulaşmak da mümkün olacak.
Kadıköy Belediyesi Butik Sanat Kütüphanesi Pazar hariç hergün hizmet vermektedir.