Büyülübağ Şarapçılık

Büyülübağ Şarapçılık Hakkında

Büyülübağ Bağcılık Şarapçılık Hakkında Bilgi

2003 yılında Alp Törüner tarafından üstün nitelikli üzümlerden üstün kaliteli şaraplar üretmek amacıyla, bağcılık ve şarapçılık geçmişi eski Rum bağcılık kültürüne dayanan, özel bir mikroklimaya sahip Avşa adasında kuruldu.

Üstün kaliteli şaraplar üretebilmenin yolunun, üzüm ve şaraba en üst düzeyde ilgi ve dikkatin gösterilmesi ve mümkün olan en hassas ve nazik şarap yapım metotlarının kullanılması olduğunu temel felsefe olarak benimseyen Alp Törüner, şaraphane dizaynı için çalışmalarına 2003 yılında başladı.

Kurulacak tesisin temel olarak üretim kalitesine odaklanmasını hedefleyen Törüner, aynı zamanda bağ arazisinin yapısına uygun düşecek fonksiyonel ve estetik kaygıların peşinde mimar Erdal Tusavul, mimar Engin Yenal ve önolog François-Xavier Gaboriaud ile uzun incelemelerde bulundu. İstisnai derecede iyi şarap yapmanın yolunun, üzüm yetiştiriciliğinden başlayarak, şarap yapımının her aşamasındaki detaylara verilen önemden geçtiğine inanan Törüner’in çalışmaları sonucunda,

Türkiye’nin ilk ve tek yerçekimine uygun akışlı şaraphanesi (Gravity Flow Winery) olan Büyülübağ kuruldu. Firma bağlarının içinde yer alan şaraphane, 2005 bağbozumunda tamamlanarak, ilk ticari üretimini de aynı yıl gerçekleştirdi. Büyülübağ şarapları, şarap endüstrisindeki son teknolojik gelişimlerin ışığında Bordeaux tarzı üretim teknikleri ile, Türkiye’nin teknolojik olarak en sofistike şaraphanesinde, şarabın hak ettiği özen ve nezaketle işlenmiştir.