Broderi Narin

Broderi Narin Hakkında

Broderi Narin Hakkında Bilgi

1917’de Saraybosna’dan Türkiye’ye göç eden Hamdi Bey tarafından o dönemde kurulmuş gruba ait ilk şirkettir. Sultanhamam’da emprime ve basmanın yanı sıra triko da üreten bu küçük atelye tekstil sektöründe küçük adımlarla ilerlemeye başladı.

Sonraki yıllarda üretimde yeni alanlara geçilerek ev tekstili ve perde üretimine başlandı. Dönemin perdelerinde estetik ve kalite yokluğunun farkına varılarak perdede brode ve güpür üretiminin ilk temelleri atıldı. Bu günkü Broderi Narin isminin kalitesini yakalamak üzere her adımında daha yeni ve çağdaş teknolojiler uygulandı. Hedeflerini 20. yüzyıla yakışır bir biçimde koyan bu genç firma 1928 yılında Paris Exposition International fuarına katıldı. Bu yarışmada Genç Cumhuriyet ilk kez bir fuarda temsil edildi ve dönemin en seçkin dünya markaları arasında Broderi Narin “ Altın Madalya” kazandı.

2. kuşak yöneticiler 1960 yılında Güngören’de brode ve güpür üreten ilk fabrikalarını kurdular. Yatırımlar hızlı bir biçimde devam etti; akabinde Bağcılar ve Çerkezköy’de iplik büküm, tül dokuma, boya apre tekstil terbiyesi, brode, endüstriyel nakış ve ev tekstili fabrikaları kuruldu. Günümüzde Broderi Narin, üretimin yan sıra bitmiş ürünlerinin pazarlama ağı olan yaklaşık 200 bayisi ve fabrika satış mağazası ile son tüketiciye dikilmiş perde hizmeti vermektedir. İleriye dönük Velimeşe’de yaklaşık 5000 m2 kapalı alanda kurulacak yeni fabrika ile ilgili yatırımlar devam etmektedir.

Kurulduğu ilk günden itibaren Türkiye Pazarının yanı sıra hedeflerini yurtdışında iddialı bir biçimde koyan Broderi Narin, üretiminin % 80’ni ihraç etmektedir. Son dönemde rekabette ciddi anlamda tekstilcileri zorlayan Çin’de Broderi Narin’in Pazar payı bulmaktadırlar.

Dünyadaki tekstil ve tekstil makineleri alanındaki gelişmeler, ilgili fuarlara yapılan ziyaretlerle yakından takip edilmektedir. Tüketicinin farklı pazarlarda nabzını yakalayabilmek için bu fuarlara arge ve desinatörler ekip olarak katılmaktadır. Broderi Narin ürünlerini sergilemek üzere farklı kıtalarda her yıl yaklaşık 7-8 fuara katılmaktadır. 2007 senesinde katılımcı olarak Almanya , Çin, Japonya, Belçika, Rusya, İtalya ve Türkiye fuarlarında yer almış bulunmaktadır. 2008 yılında katılınması planlanan 12 adet fuar bulunmaktadır. Abd, BAE, Qatar, Fransa ve Ukrayna bu ülkeler gelecek dönemde hedef pazarlar arasında yer almaktadır.