Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
BP British Petroleum Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

BP British Petroleum

BP British Petroleum Hakkında

BP’nin ülkemizdeki ticari faaliyetlerine başlama tarihi 1912. Bu tarihten, 1949 yılına kadar Steaua Romana olarak çalışmalarını sürdüren şirket daha sonra Anglo Iranian Oil Company Limited adını almış ve 1953 yılında BP Agean Limited olarak unvan değiştirmiştir. 1957 senesinde şirket, Türk Ticari Kanunu hükümlerine göre yeniden tesis edilip Türk şirketi olarak tescil ve ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren BP Petrolleri Anonim Şirketi olarak, akaryakıt ve madeni yağ konularında ticari hayatta yerini alan şirketin yanı sıra iki yeni kardeş şirketin yurdumuzda faaliyete başladı. Bunlardan biri, BP Overseas Refining Limited, diğeri ise Kervansaray Anonim Şirketi’dir.
BP Overseas Refining Limited, BP, Shell ve Mobil şirketleri tarafından Mersin’de kurulan ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi’ndeki rafineri faaliyetlerine, BP adına katılmak amacı ile İngiltere’de kurulmuş ve 1959 yılında ülkemizde şube olarak tescil edilip faaliyetlerine başlamış bir kuruluştur. Bu kardeş şirketin ticari unvanı 1989 yılında “BP Turkey Refining Limited“ olarak değiştirilmiş olup, halen bu isim altında çalışmalarını sürdürmektedir. Kervansaray Anonim Şirketi ise, ülkemizde turizm faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla tesis edilmiştir. 1963 yılında kurulan ve uzun seneler dalında başarılı çalışmalarını sürdüren şirket 1995 yılında BP Petrolleri A.Ş. ile birleşmiş ve turizm alanındaki faaliyetlerine bu şekilde son vermiştir.