Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Borcam Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Borcam

Borcam Hakkında

Borcam Hakkında Bilgi Tarihçe

1968, Teknik Cam San. A.Ş.-Topkapı ’da sert borosilikat camdan ısıya dayanıklı cam ev eşyası, cam boru/çubuk ve laboratuar malzemeleri üretimine başlandı.
1974, M-16 Üfleme makinesi ile sert borosilikat camdan çaydanlık ve bardak otomatik üretimine başlandı. El imalatı çaydanlık, bardak gibi ürünlerin üretimi zenginleştirildi.
1977 yılından itibaren, sert borosilikat camdan üfleme ve pres ürünlerin tüm dünyada bilinen önemli bir üreticisi durumunda olan Japon NEG Firması ile dostluk çerçevesinde karşılıklı ziyaretlerle teknik konularda görüşmeler yapıldı.
1981 yılında, Paşabahçe Fabrikamızın M-16’ ya göre büyük ürün üretebilen ve teknolojisi daha yüksek olan LH-16 Üfleme Makinesi, M-16 Makinesi yerine devreye alındı.

1985 yılında Japon NEG firması ile teknik yardım anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında teknoloji desteği ile birlikte üretim için otomatik pres makineleri alındı. Borosilikat camın özellikleri yenilenerek tasarım çeşitliliği artırıldı ve Teknik Cam Sanayi Fabrikası’nda tek bir pres makinesi ile 1986 yılının 2. yarısından itibaren ısıya dayanıklı fırın kabı üretimine başlandı; kapaklı yuvarlak (59003) ve dikdörtgen tencereler (59009 ve 59010) ile dikdörtgen tepsi (59004), ilk ısıya dayanıklı fırın kabı üretimleridir.
1986, ısıya dayanıklı fırın kabı ve benzeri pres ürünlere, nihai tüketicilerin de görüşleri alınarak 17 seçenek arasından, BORCAM adı verildi.
1986, Borcam markası tescil edildi.
1989, üretim 2 pres hattına çıkarıldı: Borcam ürün yelpazesi genişletilerek oval tencere, kare ve yuvarlak tepsi üretimine başlandı.
1993, Japonlarla anlaşma sona erdi.
1996, üretim Topkapı-Teknik Cam San. A.Ş.’den, Kırklareli Fabrikası’na taşındı. Üretime, Kırklareli Fabrikası’nda 2 pres ve 1 üfleme hattı ile devam edildi.
1998, üfleme hattı kapatılarak çaydanlık ve ısıya dayanıklı bardak üretimine son verildi. Yerine küçük Borcam presi eklendi; sütlaç, sufle kabı gibi küçük Borcam tasarımları geliştirilerek üretimlerine başlandı.
1999, büyük Borcam pres hattı açıldı.
2001, küçük boy Borcam pres hattı kapatıldı.
2004 Borcam üretimi temperli olarak yapılmaya başlandı. Temperleme ile Borcam’ların darbe ve ısıl dayanımlarının artması sağladı.
Borcam üretimi, halen Kırklareli Fabrikası’nda, 3 pres hattı ile devam etmektedir.

Basın Bülteni