Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 881
Adidas Türkiye Hakkında Bilgi - Basın Bülteni

Adidas Türkiye

Adidas Türkiye Hakkında

Adidas Türkiye Hakkında Bilgi


Adidas Spor ayakkabısı,1920'de Adolf Dassler (1900-1978) tarafından yaratıldı.

Üç Bantlı bu marka Bavyera'da Herzogenaurach'ta yaratıldı. İsmi yaratıcısının adının kısaltılmasının ilk üç harfiyle, (Adolf-Adi) Soyadının (Dassler-Das) ilk üç harfinin birleşmesinden oluşuyor. Kunduracı Adolf Dassler, kardeşi Rudolph'la beraber 1920'de ilk jimlastik ayakkabılarını, beş yıl sonra da ilk çivili yarış ayakkabılarını üretiyor. İlk olarak 1928 yılında, Amsterdam Olimpiyatları'nda, atletler Adolf Dassler'in Ayakkabılarını kullanıyorlar. Ertesi yıl futbol kramponları üretiliyor. 1931 de ilk tenis ayakkabısı.
Bu sihirli çivili ayakkabılarıyla dünyaya Ari ırkın üstünlüğü ispatlanıyor: 1936 Berlin Olimpiyatları'nda Amerikalı Siyahi Atlet Jesse Owens, ayağında Dassler'lerle dört altın madalya alıyor. Böyleceaktif sponsorluk doğuyor.

İkinci Dünya savaşı sonrası, iki kardeş ayrılıyorlar. Adolf "Adidas" markasını tescil ettiriyor, Rudolf da Puma markasını yaratıyor.

Ayakkabının kenarlarını sağlamlaştırmak için koyulan üç bant ilk olarak 1949 yılında kullanılıyor. ve markanın belirleyici işareti oluyor. Aynı yıl kauçuk tabanlı ilk futbol kramponu yapılıyor. Adidas Markası, kurucunun oğlu Horst Dassler'le büyüyor.

Basın Bülteni