Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Türk Eğitim Derneği, birlikte büyüyüp birlikte yol aldığı Cumhuriyetin 85’inci yılını coşkuyla kutluyor! - Basın Bülteni

Adres: Kızılırmak Sok., No: 8, 06640 Bakanlıklar, Ankara, TÜRKİYE

Telefon: +90 312) 418 06 14, 417 42 02

Fax: (+90 312) 417 53 65

Yetkili Kişi: TED - Türk Eğitim Derneği

Web: www.ted.org.tr

Ekli Görseller & Dökümanlar

Türk Eğitim Derneği, birlikte büyüyüp birlikte yol aldığı Cumhuriyetin 85’inci yılını coşkuyla kutluyor!

Tarih: 30.10.2008
Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türk Eğitim Derneği, hem kendi kuruluşunun 80'inci yılını hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin 85'inci yaşını kutluyor!

"Sadece, Cumhuriyete sahip olmak yeterli değildir. Ona layık olmak da gereklidir."

Cumhuriyet'e layık olmanın yolu ise hiç şüphesiz eğitimden geçiyor.

Ulu Önder, çağdaş eğitimin amacının ise "yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli ve karakter sahibi gençler yetiştirmek olduğunu, bunun için de öğretim programları ve sistemlerinin ona göre düzenlenmesi gerektiğini" her fırsatta ifade etmişti.

Türk Eğitim Derneği, Atatürk'ün işaret ettiği hedef doğrultusunda, çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle, 31 Ocak 1928''de kuruldu. Türk Maarif Cemiyeti adıyla kurulan Dernek, 1946 yılında Türk Eğitim Derneği adını aldı. Dernek, Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren okullar kurma, öğrenci yurtları açma ve maddi imkânı yetersiz ancak başarılı çocuklara burslar vererek eğitimlerini sürdürme gibi amaçlarını bugün çok daha geniş bir düzleme taşıyarak sürdürüyor.

Cumhuriyet'in ışığını, taşıdığı eğitim meşalesiyle gelecek nesillere aktarmayı kendisine görev bilen Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyet ile birlikte yaşlanmaktan gurur duyuyor. Atatürk'ün yurdu emanet ettiği donanımlı, vizyon sahibi ve iyi eğitimli gençlerin yetişmesi için çalışmalarını ara vermeksizin sürdüren Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyet'in 85. yılını büyük bir coşkuyla kutluyor. Atatürk'ün gösterdiği yolda yürümekten asla vazgeçmeyen Türk Eğitim Derneği, Türkiye'nin yarınlarını yetiştirdiği aydın gençlere emanet ediyor.

www.turkegitimdernegi.org.tr
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 22 okulu, 1 temsilciliği, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.


Sayfa URL'si: