Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Trafikteki tehditlere karşı mücadelede yeni durak Uşak - Basın Bülteni

Trafikteki tehditlere karşı mücadelede yeni durak Uşak

Tarih: 03.12.2009
“Sokakta İlk Adımlar ve maskotu Woosh Uşaklı öğrencilere trafik bilinci verecek”

Renault, Total Türkiye ve TTKÖD (Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği) ortak projeleri olan Sokakta İlk Adımlar’ı Uşak iline de taşıdı. Proje sayesinde Uşak’ta 42 okulda 3 bin 108 öğrenci trafikte daha güvenli davranmayı öğrenecek.

Renault’nun 2002’de başlattığı, Total’in son beş yıldır destek verdiği, Türkiye’nin yol güvenliği alanındaki en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sokakta İlk Adımlar, Uşak’ta da uygulanmaya başlandı.

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin de destek verdiği projenin tanıtım toplantısı, Uşak Atatürk Kültür Merkezi salonu’nda yapıldı. Toplantıya; Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın yanı sıra, projeye destek veren Total Oil Türkiye Pazarlama Direktörü Christophe Doussoux, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Uşak Milli Eğitim Müdürü Rezep Düzgün ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Sokakta İlk Adımlar’ın geleceğin yetişkinleri olacak öğrencileri erken yaşta yol güvenliği bilinciyle tanıştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi:

“Sokakta İlk Adımlar, yol güvenliği alanında Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Trafikte çocuklarımız yetişkinlere göre daha ciddi risklerle, tehditlerle karşı karşıya. Biz de bu yüzden yol güvenliği kültürünü 8 yıldır il il dolaşarak yaymaya çalışıyoruz. Hedefimiz 2012 sonunda 1 milyon öğrenciye ulaşmış olmak. Bu yılın sonunda projemizden toplam 500 bin öğrenci yararlanmış olacak ve inanıyorum ki bu 500 bin öğrencimiz kentlerimizde gönüllü trafik elçileri gibi çalışacak. Projemizin ilk yılında eğitim alan öğrencilerimiz bugün 16 yaşına geldi. İki yıl sonra da, ehliyet alabilecek yaşa ulaşacaklar. İnanıyorum ki onlar, yollarımızda saygılı ve örnek alınan yurttaşlar olacaklar.”

İbrahim Aybar’dan sonra konuşan Total Oil Türkiye Pazarlama Direktörü Christophe Doussoux da, Total’in ülke genelinde pek çok sosyal sorumluluk projesi geliştirdiğini anımsatarak, çocukların yetişmesine ve iyi birer trafik elçisi olmalarına önemli katkılarda bulunacağını umut ettikleri Sokakta İlk Adımlar projesi sayesinde gelecek nesillerin trafikte çok daha bilgili, saygılı ve duyarlı sürücüler olacağına inandıklarını belirtti. Doussoux, şirket çalışanlarınca kurulan Total Gönüllü Takımı’nın da sosyal sorumluluk projelerine destek verdiğini belirterek, sosyal projelere kurumsal katılımın önemini vurguladı.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner ise konuşmasında dünyada her yıl bir milyon insanın trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini Türkiye’de de her yıl bir milyon trafik kazası olduğunu hatırlatarak, öğrencilere şöyle seslendi:

“Her zaman kaldırımdan yürüyün. Yolun karşısına geçerken “önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakın ve araçlar yoksa, ya da uzaktaysa koşmadan normal yürüyerek karşıya geçin. Bunu yaparken yolun ortasına geldiğinizde yine sola ve sağa bakarak gelen araçları izleyin. Yolun karşısına kavşaklardan geçmeye çalışın. Duran, park etmiş araçların arasından asla karşıya geçmeye çalışmayın. Yoldan geçen araçlar sizin duran araçlar arasından çıkışınızı geç farkeder ve size çarpabilir. Sakın yolda oyun oynamayın.”

Konuşmaların ardından, projeye katkılarından ötürü Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve Uşak Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün adına düzenlenmiş plaketler Aybar, Doussoux ve Güner tarafından Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve Uşak Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün’e sunuldu. Törenin ardından ise öğretmenlere yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Törenden sonra Sokakta İlk Adımlar pastasını çocuklarla birlikte kesen, projenin “uzaylı maskotu” Woosh da, öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Uşak’ta 42 okulda 3 bin 108 öğrenci trafikte güvenli davranmayı öğrenecek.

Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında Uşak’daki 42 okulda, 3 bin 108 öğrenci yararlanacak. Proje kapsamında geçen yıl sonunda 350 bin öğrenci yararlanmıştı. 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda 500 bini aşkın öğrenci, yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD’si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonunda ise öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Proje uygulama sürecinde her ilde öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirmek için tanıtım toplantıları düzenleniyor. Yine yıl içindeki proje iletişimi sırasında okulların ziyaretlerin yanı sıra, telefon görüşmeleriyle de bilgi aktarılıyor.

Her eğitim öğretim yılı boyunca öğretmen, öğrenci ve velilerin yol güvenliğine ilişkin sorularına, Sokakta İlk Adımlar Proje İletişim Merkezi’nde yanıt veriliyor. Proje İletişim Merkezi’ndeki görevliler okulların öğretmen ve müdürleriyle telefon görüşmesi yaparak öğretmenlerin görüşlerini ve önerilerini de alıyorlar. Ayrıca bu süreçte proje pek çok etkinlik ve yarışmalarla da destekleniyor.

Renault Mais İletişim
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Cad. No:47
Casper Plaza 34770 Ümraniye – İstanbul
Tel: + 90 216 645 66 93
fulya.ozkan@renault.com.tr
Projeye ilişkin ayrıntılı bilgi için:
Aycan Işık Gökçek
Point İstanbul İletişim Danışmanlığı
Abide-i Hürriyet Cad. No: 74, Kat:1 Daire: 5, Şişli – İstanbul
Tel: +90 212 240 33 73 - GSM: +90 539 446 70 86
aycan@pointistanbul.com

Etiketler: renault , trafik , kaza , öğrenci , güvenlik
Sayfa URL'si: