Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Torunlar GYO 2010 yılında 214 milyon TL kar açıkladı - Basın Bülteni

Torunlar GYO 2010 yılında 214 milyon TL kar açıkladı

Tarih: 15.04.2011
Satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 93 oranında artıran Torunlar GYO, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2010 yılını 214.2 milyon TL kâr ile kapattı. Portföyünde yer alan projeler için 2014 yılına kadar 1 milyar TL’yi aşan yatırım yapmayı planlayan Torunlar GYO, 2014 yıl sonuna kadar geliştirdiği bu projelerden 1.4 milyar TL konut satış geliri elde etmeyi hedefliyor. Torunlar GYO’nun portföyünde bulunan AVM ve ofislerden elde edeceği kira gelirinin ise 2014 yılında 280 milyon TL’ye ulaşması öngörülüyor.
AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip Torunlar GYO, 2010 yılına ilişkin finansal sonuçlarını ve 2011 yılına yönelik beklentilerini düzenlenen “Yıllık Değerlendirme Toplantısı” ile açıkladı. 2010 yılında halka arz sürecini tamamlayarak İMKB’de işlem görmeye başlayan Torunlar GYO’nun yıllık değerlendirme toplantısına Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç ve Torunlar GYO Yatırımcı İlişkileri Direktörü Dr. Haluk Yükler katıldı.

SPK tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre Torunlar GYO, 2010 yılını 2.5 milyar TL net aktif değeri, 3.1 milyar TL portföy değeri ile kapattı. 31.03.2011 itibariyle 1.5 milyar TL piyasa değerine sahip olan Torunlar GYO, İMKB’de işlem gören en değerli ikinci GYO ünvanını taşıyor. Mevcut piyasa değeri ile İMKB’nin en değerli 49. şirketi de olan Torunlar GYO, 1 Nisan 2011 itibariyle İMKB 100’de işlem görmeye başladı.

2010 yılında Torium AVM’nin açılışını gerçekleştiren ve Nish İstanbul projesinin konut ve ofis satışını tamamlayan Torunlar GYO, satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 93 oranında artırdı. 2010 yılında 232.9 milyon TL satış geliri elde eden Torunlar GYO, 2010 yılını da 214.2 milyon TL kâr ile kapattı.

Başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirten Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Halka arz sürecinde şirketin mali durumu ve yatırım imkânlarını da dikkate alarak, ilgili mevzuat hükümlerine göre hesaplanacak dağıtılabilir kârımızın yüzde 50’sini dağıtma yönündeki görüşümüzü açıklamıştık. Bu yöndeki kararlılığımız devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde bu kararımızı Yönetim Kurulu olarak Genel Kurul’un onayına sunmayı planlıyoruz” dedi.

Torunlar GYO’nun yatırım odaklı büyüme eğilimini 2011 yılında da devam ettirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Aziz Torun, 2011 yılında Torunlar GYO portföyünde yer alan büyük projelerin arka arkaya temellerini atmaya hazırlandıklarını söyledi. Aziz Torun, “Alışveriş merkezi, konut, ofis ve otel olmak üzere Türkiye’nin en büyük karma kullanım projesi olmaya hazırlanan Mall of İstanbul projesini Mayıs ayında, Torunlar GYO’nun yüzde 65 ortaklığı bulunan ve İstanbul’a önemli bir kent meydanı da kazandırmaya hazırlanan, ofis ve rezidanslardan oluşan Ali Sami Yen Arazisi projesinin inşasına ise Haziran 2011’de başlamayı planlıyoruz. Bu projelerimizin yanı sıra İstanbul Esentepe’de bulunan Torun Tower, Samsun Bulvar AVM, Bursa Korupark 3. etap konut projesi ve Deepo Antalya AVM genişletme projesi, 2014 yılına kadar hayata geçireceğimiz projelerimiz arasında. Bu projelerimizin tamamlanması ile birlikte 270 bin metrekare olan mevcut toplam satılabilir ve kiralanabilir alan büyüklüğümüzü 857 bin metrekareye çıkartıyoruz. 1 milyar TL’nin üstünde yatırım öngördüğümüz projelerimizin hayata geçmesiyle birlikte, 2014 yılına kadar 1.4 milyar TL konut satış geliri elde etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, portföyümüzdeki AVM ve ofislerden 2014 yılı için öngördüğümüz kira geliri ise 280 milyon TL” dedi.

Torunlar GYO’nun finansal performansı ile ilgili rakamsal verileri açıklayan Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç ise portföyün dağılımı ile ilgili bilgi verdi. Kazanç, “Torunlar GYO’nun portföyünün yüzde 76,30’nu AVM, yüzde 9,90’nu ofis, yüzde 7,90’nu ise konut yatırımları oluşturmaktadır” dedi. İsmail Kazanç, halka arzdan elde edilen yaklaşık 345 milyon TL nakit girişi ile daha da güçlenen Torunlar GYO’nun, varlıklarının yüzde 74’ünü


özkaynakları ile finanse eden güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu vurguladı. Kazanç, AVM yatırımlarından düzenli kira geliri elde eden Torunlar GYO’nun portföyüne Torium AVM’nin de eklenmesi ile 2011 yılında kira gelirlerinde yüzde 60 oranında bir artış öngörüldüğünü açıkladı

Sayfa URL'si: