Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
TİKAD’ın Yıldız Porselen Müzayedesi gerçekleşti - Basın Bülteni

Adres: Dikilitaş Mahallesi Yenigelin Sokak No:24 K:5 D:14 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye

Telefon: 0212 258 53 09

Fax: 0212 258 53 08

Yetkili Kişi: Türkiye İş Kadınları Derneği

Web: www.tikad.org.tr

Ekli Görseller & Dökümanlar
TİKAD’ın Yıldız Porselen Müzayedesi gerçekleşti

Tarih: 27.04.2009
Müzayedede “Pembe Saray Vazosu” Cengiz Çetindoğan tarafından 35 bin TL’ye satın alındı.

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), II. Abdülhamid’in tarihi “Yıldız Porselenlerini” nin tamamını gün yüzüne çıkarmak amacıyla 25 Nisan Cumartesi günü Sait Halim Paşa Yalısında bir müzayede düzenledi. TBMM Başkanı Koksal Toptan’ın onur konuğu olduğu gecede yaklaşık 250 bin TL gelir elde edildi. Elde edilen gelir Topkapı Sarayı’ndaki Şerbethane’nin iç dekorasyonunun düzenlenmesinde kullanılacak.

Emel Sayın’ın sahne aldığı gecede yapılan açık artırmada, Yıldız Porselen tarafından özel olarak hazırlanan 16 parçalık koleksiyonun tamamı alıcı buldu. Açık artırmada en yüksek fiyatı veren Demsa Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çetindoğan, “Pembe Saray Vazosu” adlı porselen için 35 bin TL ödedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan’ın onur konuğu olarak katıldığı gecede Demet Sabancı Çetindoğan, Hülya Kalyoncu, Cem Kalyoncu, Nedret Tacioğlu, Şule Ergüder, Maria ve Necmettin Eliyeşil, Ender Mermerci, Neşe ve Cavit Kavak, Müge Sırmabıyık, Sevgi Aksoy gibi birbirinden ünlü isimler yer aldı. Sunuculuğunu Ece Vahapoğlu’nun üstlendiği müzayedede, açık artırmayı Raffi Portakal yürüttü. Müzayedede yaklaşık 250 bin TL’lik gelir elde edildi. Elde edilen gelir tarihi “Yıldız Porselenleri”nin tamamının sergilenebilmesi için Topkapı Sarayı’ndaki Şerbethane’nin yeniden yapılandırımlası için kullanılacak. Toplamda 900 parçadan oluşan Yıldız Porselenleri’nin tamamının sergilenmesi için Şerbethane’nin iç dekorasyonunun 3 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Gecenin ev sahibesi TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, müzayedenin amacını şu sözler ile dile getirdi; “Bu projeyle, Türkiye’nin güzelliklerini tam anlamıyla yansıtmak için kültürel ve tarihi değerlerimizden biri olan Yıldız Porselenleri’nin öne çıkmasını ve daha fazla değer görmesini amaçlıyoruz”. Türkiye’nin çok güçlü bir tarihi mirasa sahip olduğunu ve bunların en iyi şekilde gelecek nesillere aktarılması gerektiğinin altını çizen Bulut; kültürel miraslar ile ilgili çoğu zaman aşılması zor bir bürokrasi olduğunu ve bunun tarihi mirasları koruma altına almak isteyenlere engel oluşturduğunu belirtti. TİKAD’ın tarihi Yıldız Porselenleri” projesi ile ilgili TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan büyük destek gördüklerini dile getiren Bulut, “Tarihi miraslar için bürokrasiyi hafifletelim” çağrısında bulundu.

Bu projeyle tarihi Yıldız Fabrikasına işlevsellik kazandıracaklarını kaydeden Nilüfer Bulut; “müzayeden elde ettiğimiz gelirle Şerbethaneyi yeniden yapılandırarak tamamı 900 parçadan oluşan porselenleri gün yüzüne çıkaracağız. Ayrıca porselenleri görmek için ziyaret eden yerli yabancı turistler beğendikleri parçaları dilerlerse Yıldız Fabrikasında ürettirebilecekler. Bu sayede çok küçük de olsa bir istihdamda sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Geceye onur konuğu olarak katılan TBMM Başkanı Kösal Toptan müzayede öncesi yaptığı konuşmada Yıldız Porselenleri’nin Türkiye’nin kültür zenginliğinin önemli bir simgesi olduğunu belirtti. Toptan, gerek Cumhurbaşkanı, Başbakan gerekse kendisi tarafından yapılan uluslararası ziyaretlerde ve yabancı hükümet yetkililerinin Türkiye’yi ziyaretlerinde Yıldız Porselen hediye ettiklerini ve büyük beğeni topladıklarını ifade etti. Toptan, “TİKAD’ın Yıldız Porselen projesi ile kültür mirasımız gelecek kuşaklara taşınacaktır. TİKAD’ın bu gayretleri büyük kültür zenginliğimizi uluslararası boyutlara taşımamıza ve tarihi miraslarımızı korumamıza büyük destek sağlayacaktır” dedi.

Türkiye’de seramik teknolojileri üzerine araştırmalar yapan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’den Prof. Dr. Ateş Arcasoy da gecede yaptığı konuşmada tarihi Yıldız Porselenleri’nin hikayesini anlattı ve bu projenin tarihi mirasları korumak açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Etiketler: tikad , yıldız , porselen , müzayede , , kadın , tarihi , miras
Sayfa URL'si: