“Sandal ve Doğa’dan Yansımalar” fotoğraf sergisi Flatofis Çarşı’da

Tarih: 09.06.2009
Fotoğraf sanatçısı Erhan Bayladı’nın “Sandal ve Doğadan Yansımalar” isimli fotoğraf sergisi 10– 21 Haziran tarihleri arasında Flatofis Çarşı’da sergilenecek. Sergiden elde edilen gelir Türkan Saylan’ın kurduğu Cüzzamla Savaş Derneği’nin cüzzam hastanesi Lepra ve Deri Hastalıkları Hastanesi’ne bağışlanacak.

Flatofis Çarşı, Erhan Bayladı’nın sandal ve doğa fotoğraflarından oluşan “Sandal ve Doğa’dan Yansımalar” fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. 33 fotoğraftan oluşan sergide yer alan fotoğraflar Flatofis Çarşı’da satışa sunulacak. Satışa sunulan fotoğraflardan elde edilen gelirin yarısı Cüzzamla Savaş Derneği’nin kurduğu Lepra ve Deri Hastalıları Hastanesi’ne bağışlanacak.

Sergi, tüm sanatseverler ve bağışçılar için iki hafta boyunca Türkiye’nin ilk A sınıfı yatay ofis projesi Flatofis’in Çarşı bölümünde yer alacak.

Erhan Bayladı’dan…


Sandallar bulunduğu kompozisyonlardaki görüntüsüne göre farklı hüviyetlere bürünür. Bazen neşe dolu, bazen tersi, hüzün dolu bir kompozisyon ortaya çıkmasına sebep olur. Bana göre sandal bir insan gibidir kompozisyonlarda. Genelde yalnızlığı anlatır. İşi bitince kenara atılan bir insan gibidir bazen. Bazen o kadar hüzün verici sahnelere sebep olur ki. Terk edilmiştir artık işi bitmiş faydalanılacak tarafı kalmamış ve kendi haline bırakılmıştır. Bazen bir sevgiliyi sevenine kavuşturur ve yolu beklenir. Bazen kıyıda bağlı olan denizdekinin gelmesini bekler sabırsızlıkla adeta. Çoğu zaman dalgalarla mücadeleye zorlanır sanki hayatın zorlukları dersini alırcasına. Kışın kar altında, yazın güneşte bırakılır, çaresizce tek başına. Yağan yağmurda ıslanmaya mahkûm edilir çoğu zaman. Bazen birçok insanüstüne biner sanki gücünü ölçercesine o yinede bütün bunlara göğüs gerer sanki sahibine olan sadakat borcunu ödemek için yemin etmişçesine. Ama en zoruna gideni, bir gün suyun içinde veya dışarıda önemsenmez bir şekilde terk edilmektir onun için. İşte o zaman o sudan ve güneşten yardım ister adeta sonunun gelmesi için. Ya güneşle kurutup çatlatır kendini, ya da suyun içinde çürütür bedenini. Artık rengârenk boyalı gövdesiyle su üzerinde gösteriş yaptığı güzel günler geride kalmıştır onun için. İşte sandal ve kayık böyle kompozisyonların öğesidir benim için. Bu yüzden çok severim onları, özellikle ahşaptan yapılanları, işte bundan dolayı fotoğraflarımda hep sandal vardır.

Sayfa URL'si: