Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Sakıp Sabancı Müzesi, “Efsane İstanbul”u Ağırlamaya Hazırlanıyor!.. - Basın Bülteni

Sakıp Sabancı Müzesi, “Efsane İstanbul”u Ağırlamaya Hazırlanıyor!..

Tarih: 31.05.2010
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ve Sabancı Holding sponsorluğunda, “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. 5 Haziran - 4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne serecek.

Sergi, pek çok ülkenin önde gelen kurumlarından ve Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen önde gelen kurumlardan seçilen; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getirecek.

Sergi mimarisi alanında dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Boris Micka tarafından tasarlanan sunum tekniği ile ziyaretçiler eşi benzeri olmayan bir sergi deneyimine tanık olacaklar.

Güler Sabancı açıklamasında sergiyle ilgili olarak şu görüşlere yer verdi: Efsane İstanbul Sergisi İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’u seven herkesin görmesi gereken bir sergi. İnanıyorum ki sergiyi gezenler, İstanbul’a çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar. Bu sayede gençlerimizin yaşadıkları kenti tanımalarını, sevmelerini ve hepsinden önemlisi sahip çıkarak koruyacaklarını ümit ediyorum. Bu nedenle özellikle gençler bu sergiyi mutlaka görmeliler.

Sabancı Holding olarak “Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk” Sergisi ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin ilkini biz gerçekleştirmiştik. Şimdi de “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı Sergisi” ile en önemlisine imza atıyoruz.


Sektörler:
Sayfa URL'si: