Telefon: 0554 7230779

Yetkili Kişi: Eray Memur

Ekli Görseller & Dökümanlar
Diğer bültenler
eklenilen başka bülteni yok.

Rüzgar Tüneli Üreten Öğrencilerimiz

Tarih: 07.09.2013
Savaş jeti, uçak ve her türlü hava araçlarının tasarımı için rüzgar tünellerine ihtiyaç var. 1950 de Devlet bütçesinden büyük paralar harcanılarak Ankarada yapılmaya çalışıldı. Dış ülkelerin teknolojilerini paylaşmamak için Türkiye de rüzgar tüneli kurmak istememeleri ve bu teknolojinin yeterince gelişmiş olmamasından dolayı Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay bilimleri fakültesi son sınıf öğrencisi olan ERAY MEMUR ve ZAFER BAYDUR isimli öğrenciler yüzde yüz yerli üretimle rüzgar tüneli tasarlayıp üretimini başardılar.

Yapılan deneyler sonucu oldukça başarılı olduğu görülen rüzgar tüneli Anadolu Üniversitesinde uçak tasarımı sırasında uçakların hava da karşılaşabileceği sorunları önceden belirleyebilmek için kullanılmaya başlanmıştır. Maliyeti milyon dolarları bulan rüzgar tünelini öğrencilerimiz 10 bin TL gibi oldukça mütevazi bir bütçeyle tamamlamayı başardılar.


Yerli uçak üretiminde atılım yapmaya çalışan ülkemiz için büyük başarı olan rüzgar tüneli üretimi yapılacak uçak tasarımlarının tamamen yerli olması ve teknolojik açıdan dışa bağımlılığı kesmesi açısından çok önemli bir gelişmedir.

Sayfa URL'si: