Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Refik Yurtsever Solo Resim Sergisi “GÖRÜMÜMLER” - Basın Bülteni
Ekli Görseller & Dökümanlar

Diğer bültenler
eklenilen başka bülteni yok.

Refik Yurtsever Solo Resim Sergisi “GÖRÜMÜMLER”

Tarih: 15.11.2016
Refik Yurtsever Solo Resim Sergisi “GÖRÜMÜMLER”

24 – 30 Kasım 2016 tarihlerinde Nişantaşı ART212 Sanat Galerisi’nde

Çiçek dürbününden “Görünümler”… Görünen değişiyor ama birbirinin üstüne yığılarak…

Yurtsever’in resimleri, bizi kuşatan ve bir yerde yutan doğa; durağan değil akışkan bir doğa; çiçek dürbünüyle bakılan bir doğa.

“Bir uğraş içine girdiğimizde,… yaratım sürecinin bir parçası oluruz. O andan sonra süreç … bir çağrıya dönüşüyor.”

Yurtsever’in resimlerini ortaklaştıran, bizi kuşatan ve bir yerde yutan doğa; durağan değil akışkan bir doğa; çiçek dürbünüyle bakılan bir doğa. Görünen değişiyor ama birbirinin üstüne yığılarak. Her resim bir kesit; bizleri, dondurulmuş anlara değil, onunla her ilişkileneni, bir hatıraya ulaşmak için onlarcasını geride bıraktığımız, sıralı sırasız anlar bütününe çıkarıyor. Sanatçının resimlerindeki gerçeklik, bu yararlı ve gerekli tahrifle, bizleri an arayışına itiyor. Yurtsever, her resminde, anonim bir an yaratıyor ve onu bir bütün olarak anonim olan izleyicisine bırakıyor.

Sanatçının yaratım sürecinde kendisini de yarattığı doğrudur. “Görünümler” bu yaratım sürecinin ürünleri ama süreç tamamlanmış değil; sanatçıyı resmetmeye itenle bizleri resmedilenle bir bağ kurmaya sevk eden güdü aynı: ilişkilenme istenci.

Dünya gözlerimizin önüne serildiğinde, yükseltiler ve düzlükler belirir; üzerlerinde evler, canlılar, denizler yükselir. Birlikte ya da ayrı düştükleri anları yakalar, bazen uzaklaşarak kimi zamansa yakınlaşarak kavramaya, anlamlandırmaya çabalarız bizi çevreleyen ve aynı anda bir parçası da olduğumuz bu bütünü.

Yurtsever, resimlerinde, bizlere bu anları sunuyor; eğip bükmemiz, uzaklaşıp yakınlaşmamız ve kendi bildiğimiz yoldan, bu kesitlerle ilişkilenmemiz için. Bu uğraş içine girdiğimizde, biz, ilişkilenenler, yaratım sürecinin bir parçası oluruz. O andan sonra, süreç, bize yapılan bir çağrıya dönüşüyor.

ART212 SANAT GALERİSİ
Kadırgalar Cad. Açık Hava Apt. 8-B Nişantaşı – İstanbul, Tel: 0212 240 22 82

Pazar ve resmi tatiller hariç günlerde 9:30 – 18:30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Bilgi İçin : Marjinart Kültür Sanat PR İletişim Danışmanlığı – Handan Terzioğlu – 0532 626 63 35 – handan@marjinart.com - marjinart.kultur.sanat@gmail.com

Sayfa URL'si: