Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Özyeğin Üniversitesi, Girişimcilik Alanında Dünyanın En Önemli Kuruluşlarından Kauffman Vakfı ile Anlaştı - Basın Bülteni

Özyeğin Üniversitesi, Girişimcilik Alanında Dünyanın En Önemli Kuruluşlarından Kauffman Vakfı ile Anlaştı

Tarih: 08.10.2011
Özyeğin Üniversitesi ile girişimcilik alanında dünyanın en önemli kurumlarından biri olan Kauffman Vakfı arasında uzun vadeli bir işbirliğinin temelleri atıldı.
Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Rektör Erhan Erkut ile Kauffman Vakfı Başkanı Carl Schramm’ın 5 Ekim’de bir araya geldikleri toplantıyla
ana hatları belirlenen anlaşma çerçevesinde Vakıf, ÖzÜ’nün Girişimcilik Yüksek Lisans Programı başta olmak üzere bu alandaki çalışmalarına destek verecek.
Kauffman Vakfı’nın bu vesileyle Türkiye’ye gelmesi,
ülkemizde henüz emekleme döneminde olan girişimciliğin artırılması ve
desteklenmesi açısından büyük önem taşıyor.


Ekonomik büyümenin ayrılmaz bir parçası olan girişimciliğe, ülkemizde en büyük yatırımı ve desteği sağlayan eğitim kurumu olan Özyeğin Üniversitesi, bu alanda dünyanın en etkili ve önemli kurumu Kauffman Vakfı ile uzun vadeli bir işbirliğinin temellerini attı. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Rektör Erhan Erkut ile Kauffman Vakfı Başkanı Carl Schramm’ın 5 Ekim 2011, Çarşamba günü bir araya geldiği toplantıyla ana hatları belirlenen anlaşmaya göre Kauffman Vakfı, artık Türkiye’de de nitelikli girişimci sayısının artırılmasına destek verecek. Vakıf, ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nin geçtiğimiz mart ayında açtığı Girişim Fabrikası modelinin Türkiye’de ve bölgedeki ülkelerde yaygınlaştırılmasına destek vererek bölgedeki refah seviyesinin yükseltilmesine de ÖzÜ ile birlikte katkıda bulunacak.

Türk öğrenciler girişimciliği öğrenmek için ABD’ye gidecek

Anlaşma kapsamında öncelikle Özyeğin Üniversitesi’nin Girişimcilik Yüksek Lisans Programı’nı destekleyecek olan Kauffman Vakfı, ayrıca Özyeğin Üniversitesi’ni ABD’de destek olduğu üniversitelerle de bir araya getirerek bilgi alışverişine aracılık edecek. Bunun yanında işbirliği, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine Kauffman Vakfı’nın Kansas City’de bulunan kampüsünde staj yapma imkânı ve akademisyenlere de kampüsü ziyaret ederek bu alandaki çalışmalarını paylaşma olanağı getiriyor.

İşbirliğinin açıklandığı toplantıda bir konuşma yapan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Erhan Erkut şunları söyledi: “Bir ülkede ekonomik gelişme ve kalkınmanın en büyük kaynağı, o ülkedeki olgun, yani para kazanmaya başlamış olan girişimci oranıdır. Türkiye’de bugün toplam çalışan nüfusun %3,7’sini oluşturan bu oranı, en az BRIC ülkeleri seviyesine çekerek iki kat artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu yaparken en büyük rol üniversitelere düşüyor. Bizim üniversitemizin kuruluş prensipleri içinde en ağırlık verdiğimiz konu ülkedeki bu boşluğu doldurmaktı. Girişimciliği destekleyen ve teşvik eden bir üniversite olarak, dünyada girişimcilik alanında en etkili vakıf kabul edilen Kauffman ile bu hedefimize daha hızlı ilerleyeceğimize ve bu işbirliğinin Türkiye’de girişimcilik bilinciyle yetiştirilecek genç sayısının artırılması konusunda çok önemli bir adım olduğuna inanıyorum.”

Kauffman Vakfı Başkanı ile Davos’ta tanıştıklarını aktaran Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Ekonomik krizden sonra girişimcilik daha da önem kazandı; durgunlukla mücadelede dünya ekonomilerinin daha fazla girişimciye ihtiyacı var,” dedi. Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurdukları Girişimcilik Merkezi ile iyi fikir, sermaye ve pazarlama stratejilerini bir araya getirerek fikrin hayata geçirilmesini, kurulan yeni firmalar ve buna bağlı yeni istihdam olanaklarıyla ekonominin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Hüsnü Özyeğin, ülke çapında bir başarı için tüm üniversitelerin bu konuda ortak hareket etmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Kauffman Vakfı Başkanı Carl Schramm ise şu açıklamayı yaptı: “Girişimcilik yoksullukla savaşmak için en güçlü ve etkili silahtır. Ekonomik kalkınma, yeni iş yaratma hızının artırılmasıyla sağlanabilir. Bunun için ülkedeki girişimciliğin teşvik edilmesi ve girişimci sayısının artırılması gerekiyor. Hükümetler büyük şirketler yerine yeni teknolojilere ve yeni girişimci şirketlere yatırım yapmalı. Hükümetin yanı sıra, bu konudaki en büyük oyunculardan birinin araştırma yapan üniversiteler olduğuna inanıyoruz.”

Özyeğin Üniversitesi’nde akademik yılın “İlk Ders”ini de veren ve öğrencilere hitap eden Carl Schramm, Türkiye’de girişimcilik alanında heyecan verici bir tutku ve ilham gördüğünü belirtti. Schramm, “Kurulduğu günden bu yana attığı her adımda girişimciliği destekleyen ve bir araştırma üniversitesi olarak kurulan Özyeğin Üniversitesi’nin bu konuda Türkiye’de birlikte hareket etmek için çok doğru bir ortak olduğuna inanıyoruz,” diye konuştu.

Sektörler:
Sayfa URL'si: