Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Müşteri memnuniyetinde Pronet farkı - Basın Bülteni

Müşteri memnuniyetinde Pronet farkı

Tarih: 16.02.2009
Müşteri memnuniyetinde Pronet farkı

Güvenlik sektörümüzün lider ismi Pronet, alarm sistemi müşterilerine yönelik olarak her ay gerçekleştirdiği düzenli araştırmalarla müşteri memnuniyeti seviyesini ölçümlüyor. Pronet’in GfK ile birlikte yürüttüğü araştırmalar, alarm sistemi müşterilerinin memnuniyet seviyesinin %92’nin altına düşmediğini ortaya koyuyor ve bu oran güvenlik sektöründe dünya standartlarının oldukça üstünde seyrediyor. Pronet, yeni müşteri kazanımlarının büyük çoğunluğunu da mevcut müşterilerinin verdiği referanslarla gerçekleştiriyor.

Pronet, 4 farklı araştırmayla müşteri memnuniyetini ölçümlüyor

Pronet’in GfK işbirliğiyle müşteri memnuniyetine yönelik olarak 4 farklı araştırma yürütüyor:
Yeni Müşteri Memnuniyet Anketi: Pronet’e yeni abone olan ve montajı tamamlanan tüm müşteriler, montajlarını takip eden ay içerisinde aranıyor. Bu anket çalışmasıyla müşterilerin satış ve montaj sürecine yönelik memnuniyetleri ölçülüyor. Pronet satış temsilcisinin yeterli bilgilendirme yapıp yapmadığı, montaj ekibinin düzgün ve temiz bir çalışma yürütüp yürütmediği gibi konularda müşterilerin düşünceleri alınıyor. Bu görüşmelerle aynı zamanda Pronet ailesine yeni katılmış olan tüm müşteriler aranıp, onlara sıcak bir “hoş geldiniz” deme şansı da yakalanıyor.

Teknik Servis Memnuniyet Anketi: Bir önceki ay, herhangi bir sebeple teknik servis almış Pronet müşterileri aranarak, söz konusu süreçle ilgili memnuniyetleri ölçülüyor. Randevu alınmasından, talebin karşılanması sürecine kadar tüm aşamalar hakkında sorular içeren bu anket aracılığıyla müşterilerin memnuniyet oranları ölçümleniyor.

Talep ve Şikayet Anketi: Mükemmel hizmet anlayışıyla hareket eden Pronet, seyrek de olsa gelen müşteri şikayetlerini de büyük bir dikkatle takip ediyor ve en kısa sürede çözüme ulaştırıyor. Talep ve şikayet yönetimi birimi tarafından izlenen talep ve şikayetlerin çözüme ulaşmasının ardından, ilgili müşteri aranarak, süreç hakkındaki memnuniyet oranları ölçülüyor.

Mevcut Müşteri Memnuniyet Anketi: Tüm Pronet müşterileri, istatistiki olarak doğru sonuçlar verecek şekilde abonelik yıllarına göre belirli bir örneklem üzerinden her ay aranıyor. Böylece müşterilerin Pronet’in tüm süreçlerinden memnuniyet düzeyleri ve Pronet’e olan bağlılıkları ölçümleniyor.

Yeni müşteri kazanımlarının büyük kısmı, mevcut müşterilerin tavsiyeleriyle gerçekleşiyor.

Sektörler:
Sayfa URL'si: