Mikro Dünya Espark’ta

Tarih: 01.05.2014
ECE Türkiye tarafından yönetilen Espark Alışveriş Merkezi aktivitelerine devam ediyor.

Anadolu Üniversitesi Laboratuvarları’nı halka açıyor. Bu kapsamda 3 – 4 Mayıs 2014 tarihlerinde Espark Alışveriş Merkezi’nde MİKRO DÜNYA isimli bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Etkinlikte Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektron Mikroskopi Laboratuvarı’nda kullanılan 100.000 kez büyütme kapasitesine sahip ELEKTRON MİKROSKOBU meraklıları ile buluşacak. Etkinlikteki temel amaç; bilimi halkla buluşturmak ve bilime karşı özellikle çocuklarda ilgi uyandırabilmek. Çoğunlukla üniversitelerde kullanılan bu teknoloji harikası, Türkiye’de ilk kez halk tarafından da incelenebilecek. Bu açıdan MİKRO DÜNYA, Anadolu Üniversitesi’ nin sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde oluşturduğu bir faaliyet olarak göze çarpıyor.

Karınca, arı, iğde yaprağı, diatom (tek hücreli deniz algi), madeni paralar, tarihi eserler, CD, doğal taşlar ya da Espark ziyaretçilerinin getirebileceği ve uygun boyutlarda herhangi bir nesne, etkinlik boyunca gözlemlenebilecek. 1 Metrenin 1 000 000 000 (1 milyar) nanometre olduğundan yola çıkarak nesnenin de benzer oranlarda büyütülerek gözlemlenebildiğini özellikle belirtmek gerekiyor.

MİKRO DÜNYA etkinliği 3 Mayıs Cumartesi günü saat 13:00’te yapılacak açılış ile birlikte hafta sonu boyunca, Espark ziyaretçilerine açık olacak. Açılışa protokolün yanı sıra ilimiz sınırları içerisinde bulunan okul temsilcilerinin de katılımları bekleniyor.Sektörler:
Sayfa URL'si: