Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
MasterCard PayPass™ kullanıcıları dünyada 50 milyona ulaştı - Basın Bülteni

MasterCard PayPass™ kullanıcıları dünyada 50 milyona ulaştı

Tarih: 06.04.2009
MasterCard Worldwide 50 milyonuncu MasterCard PayPass öde – geç özellikli kredi kartının, 2008 yılı sonu itibarıyla basıldığını açıkladı. Böylelikle MasterCard PayPass kartlarının sayısı 2007 yılına göre ikiye katlandı.

MasterCard Worldwide tarafından yapılan açıklamaya göre; 2008 yılı sonu itibari ile 50 milyonuncu MasterCard PayPass kredi kartı basıldı. Böylelikle, 2007 yılı sonunda 25 milyon olan MasterCard PayPass kredi kartı sayısı ikiye katlanmış oldu. Halihazırda tüketiciler dünyada 141 bin satış noktasında, MasterCard PayPass öde-geç kartlarını kullanarak 35 TL (25 $) altındaki alışverişlerini tek bir dokunuşla, şifre girme ya da imzaya gerek duymadan gerçekleştirebiliyor.

MasterCard PayPass’in göstermiş olduğu başarı, tüketicilerin hızlı, esnek ve kolay bir ödeme aracı ihtiyacı duymalarının yanı sıra, nakit kullanma alışkanlıklarının düşmesine de bağlanıyor. MasterCard tarafından yaptırılan 2008 Tüketici Ödeme Tercihleri Araştırması(1)’na göre tüketicilerin yüzde 41’i iki yıl öncesine oranla daha az nakit kullanmayı tercih ettiğini belirtiyor.

MasterCard’In ABD’de 2008 sonunda yaptırdığı PayPass Tüketici Araştırması'na göre:

* MasterCard PayPass öde-geç özellikli ödeme aracı (kredi kartı, kol saati, telefon, anahtarlık, sticker) sahibi tüketicilerin yüzde 77’si PayPass’i ilk ödeme tercihi olarak kullanıyor.
* MasterCard PayPass özellikli kartlar firmaların müşteri tabanını ve müşteri sadakatini da artırıyor. PayPass sahibi tüketicilerin yüzde 14’ü alışveriş yapma kararını MasterCard PayPass’in geçerli olup olmamasına göre veriyor. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 8’idi.
* MasterCard PayPass özellikli kartlarını kullanan kart sahiplerinin yüzde 68’i, bu sayede daha az nakit ve çek kullandıklarını belirtiyor.
* MasterCard PayPass geçerliliği bulunduğu için yeni müşteri kazanan başlıca satış noktaları fast food restoranları (%20), eczaneler (%17) ve süpermarketler (%13) olarak sıralanıyor. Ancak, kartlarının temassız ödeme özelliğinin farkında olan tüketiciler bu özelliği alışveriş merkezlerinde (%61), ev dekorasyonu ve outlet mağazalarında (%46), sinemalarda (%42), kitapevlerinde (%41) ve spor sahalarında da (%37) kullanmak istiyorlar.
* Tüketiciler etiket (42%), anahtarlık (41%) ve cep telefonları (33%) gibi diğer alternatif MasterCard PayPass formlarını da kullanmaya istekli olduklarını belirtiyorlar.

Türkiye’den MasterCard PayPass atağı

Avrupa’nın ilk MasterCard PayPass kartını 2006 yılında kullanmaya başlayan Türkiye, bu alanda öncülüğünü devam ettiriyor. Türkiye’de Garanti Bankası, Bank Asya ve Akbank, MasterCard’la gerçekleştirdikleri işbirlikleri sonucu müşterilerine MasterCard PayPass kredi kartı sunuyor. 2008 yılı sonu itibariyle aralarında Burger King, Starbucks, Kentucky Fried Chicken, Remzi Kitapevi, BTA Havalimanı Cafe ve Restoranları, TAV Otoparkları, Pizza Hut, D&R, bazı market zincirlerinin de bulunduğu 7,500’den fazla satış noktasında MasterCard PayPass kullanılıyor. MasterCard PayPass halihazırda Ayvalık, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Samsun’da toplu taşımada, İstanbul’da bazı taksi, dolmuş ve deniz motorlarında da kullanılıyor.

Türkiye’de her beş kişiden üçü temassız kart kullanırım diyor

MasterCard Türkiye ofisi tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması da tüketicilerin MasterCard PayPass tercihini gözler önüne seriyor. Araştırma kapsamında, bozuk para taşımadan, düşük tutarlı harcamalarını yapabilecekleri, şifre gerektirmeyen bir kredi kartı kullanmayı isteyip istemedikleri sorulan her beş tüketiciden üçünün yanıtı ‘isterim’ oldu. Temassız kart kullanabileceklerini belirten kredi kartı sahipleri, bu kartı özellikle süpermarketler, ulaşım, sinemalar, benzin istasyonları ve fast food restoranlarında kullanmak istiyor. Araştırmada tüketiciler, 35 TL altındaki ödemeler için sırada bekleyebilecekleri en fazla sürenin 7 dakika olduğunu belirtiyor. Oysa MasterCard PayPass ile 35 TL altındaki ödemelerin süresi 0.3 saniye.

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece “2006 yılında, tüm Avrupa çapında tüketicilerini MasterCard PayPass kolaylığı ile tanıştıran ilk ülke olan Türkiye bu konudaki öncülüğünü MastarCard PayPass’in kol saati, anahtarlık, sticker, cep telefonu gibi formlarıyla da sürdürdü. Tüketiciler artık hız ve esnekliğin hayatlarına ne büyük bir kolaylık sağladığını gördü ve semt pazarlarından sinemaya hayatlarının her alanında temassız kredi kartlarını kullanmak istiyorlar” dedi.

Sayfa URL'si: