MasterCard Avrupa 2009 yılı 4. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Tarih: 09.02.2010
MasterCard Avrupa, Avrupa Bölgesi 2009 yılı son çeyrek faaliyet sonuçlarını açıkladı. Bölgede, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla, alışveriş işlemlerinde %10 oranında bir artış gerçekleşirken, kart sayısındaki %2,2’lik artışla 200 milyon MasterCard® adedine ulaşıldı.

MasterCard Avrupa; 2009 yılının son çeyreğinde, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla MasterCard brüt dolar hacminde %6,9, alışveriş hacminde %8,1, alışveriş işlemlerinde %10,0, nakit işlemlerinde ise %5,2 oranında artış bildirdi.

1 Ekim ile 31 Aralık tarihleri arasında Avrupalı kart hamilleri, MasterCard markalı kartları ile (online alışverişler dahil) 1,8 milyardan fazla satın alma işlemi gerçekleştirdi.

31 Aralık 2009 tarihi itibari ile, Avrupa’daki MasterCard müşterisi finansal kuruluşlar, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla %2,2’lik bir artışla, 200 milyon MasterCard (Maestro® ve Cirrus® hariç) markalı kart çıkardılar. Avrupalı kart hamilleri, MasterCard kartlarını Avrupa’da 8,8 milyon, tüm dünyada ise 29,9 milyon kabul noktasında kullanabiliyor.

Aynı dönemde Maestro® banka kartı markası ise 304 milyona ulaştı.. Tüketiciler, artık Maestro kartları ile tüm Avrupa’da 7,0 milyon, dünyada ise 12,1 milyon satış noktasında alışveriş yapabiliyor.

MasterCard Europe Başkanı Javier Perez MasterCard 4. çeyrek sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “2009’daki başarımızın kaynağı, işbirliği yaptığımız bankaların yenilikçi yaklaşımları oldu. 2009 yılında, bu yaklaşımla, kart sahiplerinin ihtiyaçlarına yanıt veren pek çok yenilikçi kart programı ve değer yaratan hizmet yaratıldı. Küresel bir kuruluş olarak Avrupa’daki banka ve işyerleri ile kurduğumuz güçlü bağlar sayesinde günümüzün kriz sonrası tüketicilerine en yeni teknolojik ürünleri sunuyoruz.”

“Bu sebeple Türkiye’de bir milyon temassız MasterCard PayPass kredi kartına ulaşılması, para yönetimine yönelik inControl sistemimizin başlatılması, ulaşımda banka ve temassız kartların kullanımı gibi dönüm noktalarını çok önemsiyoruz.”

Perez şunları belirtti: “Kartlı ödeme sistemlerinin tüketiciler nezdinde giderek daha fazla önem kazandığını görüyoruz. İtalya ve Almanya’da, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla proses edilen işlemlerde sırasıyla % 17 ve % 9,7 oranındaki büyüme rakamları bunu kanıtlıyor. Avrupa’da yarım milyar MasterCard ve Maestro kartı olması, kart sahiplerinin yanı sıra finans kurumlarının bize duyduğu güveni gösteriyor. Bunu geliştirmeye devam etmek ve günümüzün tüketicileri ve işyeri sahiplerinin gereksinimlerine cevap verecek çözümler sunmak bu yılki gelişimimizin merkezinde olacaktır.”

MasterCard Avrupa, 2009 yılının 4. çeyreğinde dikkat çeken pek çok başarıya imza attı;

Öde-Geç teknolojisi MasterCard PayPass ulaşımda yaygınlaşıyor

* Türkiye’deki MasterCard PayPass kartların sayısı, 2009’un Aralık ayında bir milyon adete ulaştı. PayPass temassız özellikli kredi, banka ve önödemeli kartlar, klasik kart formatı dşında anahtarlık, saat ve sticker (etiket) olarak da kullanılıyor. 2009’da İstanbul’da bazı taksiler, Dentur ve Turyol Deniz Ulaşımı İşletmelerinin yanı sıra MasterCard PayPass temassız kartları kabul eden merkezlerin sayısı 8’e yükseldi. (Ayvalık, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Karabük, Kahramanmaraş ve Samsun).
* İngiltere’deki Londra Ulaştırma Sistemleri (TfL) ulaşım sisteminde temassız kartların kullanılmasını planladığını açıkladı. Kasım ayında Liverpool Stagecoach otobüs ağı Londra dışındaki ilk temassız PayPass öde&geç uygulamasını Merseyside bölgesinde başlattı.

Ticari ve Kurumsal Kartlar

* Türkiye’de Fortis küçük ve orta büyüklükte işletme sahipleri için Patron kartı, Halkbank tarım kesiminde çalışanlar için Mahsul kartı, HSBC ise kurumsal kart programlarının kapsamını genişletmek amacıyla smartdata.gen2’yi kullanıma sundu.

Ön ödemeli Temassız Banka Kartları

* Türkiye’de Bank Asya, farklı müşteri pazarlarına yönelik ön ödemeli Maestro PayPass "DIT Pratik Kart"ı kullanıma sundu. DIT Pratik kartın, üniversitelilere yönelik “kampüs kart”, okul çağındaki çocuklar için “harçlık kartı”, Bank Asya’da hesabı olmayanlar için de “isimsiz” kart seçenekleri de bulunuyor.

Galatasaray Bonus Kart

* Türkiye’de MasterCard, dördüncü çeyrekte Galatasaray Futbol Kulübü, Denizbank ve GarantiBank ile birlikte Galatasaray Bonus MasterCard’ı PayPass özelliğiyle kullanıma sundu. Kasım 2009’da piyasaya sürülen kart kısa sürede büyük ilgi gördü.


Etiketler: mastercard
Sayfa URL'si: