Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Leyla Alaton’ dan, Okan Üniversitesi öğrencelerine girişimcilik dersi - Basın Bülteni

Leyla Alaton’ dan, Okan Üniversitesi öğrencelerine girişimcilik dersi

Tarih: 16.02.2012
Girişimciliğe Amerika’ya deri kemer satarak başlayan Alaton’dan, Okan Üniversitesi öğrencelerine girişimcilik dersi

Türkiye’de ilk kez Okan Üniversitesi tarafından başlatılan ‘Girişimcilik Dersleri’nin bu haftaki konuğu Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton oldu. Alaton, Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde gerçekleştirilen derste, ‘başarılı girişimci olmanın altın kurallarını’ öğrencilerle paylaştı.

Okan Üniversitesi, başlattığı ‘Girişimcilik Dersleri’ ile, öğrencilerini akademik yıl boyunca iş dünyasının duayenleriyle buluşturmaya devam ediyor. ‘Girişimcilik Dersleri’nin bu haftaki konuğu Türk iş hayatının başarılı isimlerinden Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton oldu. Kendi girişimcilik öyküsünün Amerika’ya master yapmaya gittiği sıralarda başladığını hatırlatan Alaton, “New York’ta öğrenim görürken derslerimiz genelde gece olduğu için gündüzleri bir iş yapmam gerektiğini düşündüm. Türkiye’den özellikle tekstil ürünlerinden oluşan döşemelik kumaş, deri kemer gibi birçok numuneyi toplayıp yanımda götürdüm” dedi. O dönemlerde araştırmaların bugünkü kadar kolay olmadığını ifade eden Alaton, araştırmaları için internet, faks gibi araçların yerine dönem için en önemli kaynaklardan biri olan telefon rehberlerinin sarı sayfaları kullandığını kaydetti.

“Girişimciliğe deri kemerle başladım”

Yaptığı araştırmalar sonrasında New York’taki deri kemer ithalatçılarını bulduğunu ve aralarında belirlediği firmalarla görüşmeye başladığını söyleyen Alaton, New Yorklu ithalatçıları ilk olarak deri kemerle cezbettiğini belirtti. “Görüşmelerin ardından siparişler gelmeye başladı” diyen Alaton, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bayrampaşa’da çok zor koşullarda yapılan bu kemerleri New York’a pazarlamaya başladım. Kadınların evlerine yollanan bu deriler, örgü şekline getirilir. Ardından atölyede iki ucu kapatılır ve kemer olur. 2.26 dolara sattığım bu kemerin dükkândaki satış fiyatı 9.99 dolardı. İkinci senenin sonunda Amerika’ya 2 milyon dolarlık mal satmıştım. Bu benim kendimi başarılı bulduğum ve gelecekteki başarılarımın zeminini oluşturan ilk girişimcilik öyküm oldu.”

“Girişimci olmak için Amerika’ya gitmeye gerek yok”

Gelinen noktada girişimciliğin çok daha kolay olduğuna vurgu yapan Alaton, “İnternet olayı bir acayip. İyi bir fikriniz varsa 3 senede milyoner oluyorsunuz. Bu işi anlamış değilim” diye konuştu. Facebook’un bunun en iyi örneklerinden olduğunun altını çizen Alaton, artık girişimci olmak için Amerika’ya gitmeye gerek kalmadığını ifade etti. Son dönemde kadın girişimcilerde de inanılmaz gelişmelerin söz konusu olduğunu dile getiren Alaton, “Bu durum beni çok memnun ediyor. Artık herkes eşit. Herkes bilgiye eşit şekilde ulaşıyor. Ben şanslıyım, ben şansızım, ben köyden geldim, artık böyle bahanelere yer yok” açıklamasında bulundu.

“Üniversiteden çıktığın an girişimci olma devri bitti”

Herkesin girişimci olamayacağı gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini bildiren Alaton, üniversiteden mezun olduktan sonra farklı iş kollarında çalışarak tecrübe edinilmesinin de çok önemli olduğunu vurguladı. “Kendi işinizi daha iyi yapacağınızı düşünüyorsanız ve iş yakaladıysanız girişimci olmalısınız” diyen Alaton, “Ama üniversiteden çıktığın gün girişimci olmak… O biraz eski devirlerde kaldı. O dönemde bile üniversite sırasında bir yerlerde başlamış oluyorlardı. Bu yüzden başka tecrübeler edinilmesini çok önemsiyorum. O tecrübe, o şirket yapısını öğrenmek çok önemli. Kurumsal bir şirkette staj yapmak çok önemli. En azından çıktığında sudan çıkmış balık gibi olmuyorsun” ifadelerini kullandı. Aile şirketinde çalışmanın da çok zor olduğunu kaydeden Alaton, şirketlerin kurumsallaşmaması halinde anne-baba yanında çalışmanın zor olacağını söyledi. Global rekabetin yaşandığı bir ortamda torpilin de ters teper hale geldiğinin altını çizen Alaton, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Torpil hiç olmayacak bir şey. Mal satarken bile sakın beni tanıdığınızı söylemeyin diyorum. Torpil kadar ters tepen bir şey yoktur. Torpil, yazları çalışarak olur. Yazları çalıştığınız şirkette sadece stajyer olursunuz. Ama o kadar çok insan tanırsınız ki, üniversiteyi bitirdiğinizde ilk gideceğiniz yer orası olur. Stajlarınız ve yazları yaptığınız işler mezuniyetten sonra size kapı olacak.”

Sektörler:
Sayfa URL'si: