Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Lexiophiles ’En İyi 100 Dil Blogu 2009’ yarışmasının sonuçlarını yayımlıyor - Basın Bülteni

Adres: Hamburg, Almanya

Yetkili Kişi: Ercüment Koçer

Web: bab.la

Ekli Görseller & Dökümanlar
Diğer bültenler
eklenilen başka bülteni yok.

Lexiophiles ’En İyi 100 Dil Blogu 2009’ yarışmasının sonuçlarını yayımlıyor

Tarih: 13.08.2009
Lexiophiles blogu ve bab.la dil portalı dünya çapındaki En İyi 100 Dil Blogu listesini 2009 yılı için de yayımladı. Yarışmanın amacı, dünya çapında en iyi dil günlüğüne ulaşabilmekti. Bu yılın en iyi blogları 26 ülkeden toplam 473 aday blogun katılımıyla oluşturuldu.

Geçen yıla kıyasla bu yıl adayların sayısı 50% oranında arttı. Blogların kalitesi de gözle görülür ölçüde artmış durumda tabi ki. Sosyal ortamların ve online arkadaşlık ortamlarının kullanımı özellikle çok etkileyici oldu bu yıl. Bugünlerde sadece bilgi sunarak ayakta kalmaya çalışan bir blogun kesinlikle uzun süre varlığını devam ettiremeyeceği çok açık. Günümüzde yeni postlar twitter ile anons ediliyor, Facebook sitesinde gruplar kuruluyor, iş detayları Linkedin sayesinde değiş tokuş ediliyor. Tabi ki bu sosyal ortamların aday bloglara entegrasyonu da sonuçları değerlendirmede etkili oldu.

En iyi 3 blog doğal olarak hem kullanıcıları hem de bab.la jürisini tatmin etti. ‘Listen to English’ birçok bedava özellik sunan bu blog, İngilizce öğrenen şükran dolu kullanıcıların oylarını aldı. ‘The linguist on language’, günlük güncellemeler ve kullanıcı katılımlarıyla farklı ve vazgeçilmez bir blog, ikinci olmayı başardı. Üçüncülük ise ‘Der Englischen Blog’ a gitti. Onlar da İngilizce öğrenmenin bir yolu olarak güncel haber makalelerini yayımlamayı uygun görenlerden. Lexiophiles proje yöneticisi Ercüment Koçer “Verdikleri zamana ve emeğe bakılarak bu bloglar kesinlikle en tepede olmayı hakediyorlar.” dedi.

Bu yılki yarışmada ilk defa kullanıcı oyları da geçerlilik kazandı. Koçer, “Binlerce oy, yorum ve email aldık. Bu, dil topluluğunun dil konularına ne kadar gönülden bağlı olduğunu gösteriyor. ” diye görüşlerini belirtti. Daha iyi karşılaştırma yapılabilmesi için bloglar, özelliklerine gore 4 farklı kategoride değerlendirildi.

En İyi 100 Dil Blogu 2009 Yarışması'nın sonuçlarına şuradan ulaşabilirsiniz:

http://bab.la/news/top-100-language-blogs-2009.htm

Lexiophiles&bab.la Hakkında:

Lexiophiles
(www.lexiophiles.com), online dil portalı bab.la tarafından desteklenen bir dil blogudur. Çok farklı dillerden katılımcılarla 14 farklı dilde makaleler yayımlayan bir blogdur. Aynı zamanda bu makaleler dilbilgisi ve kültürel ağırlıklı konular içerirler.

bab.la
(http://bab.la/) interaktif bir online dil portalıdır. Birçok farklı dilde sözlüğü, kelime derslerini, dil oyunlarını ve testleri ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir ortamdır. Şu an için 15 farklı dilde (İngilizce, Çince, Esperanto, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, İspanyolca ve Türkçe) hizmet veriyor. Site viki-tarzı bir modelle çalışıyor, yani kullanıcıların katılımı ve geridönümleriyle ilerliyor.

İletişim
: Ercüment Koçer

Email
: ercument [at] bab.la

Telefon
: +49 40 707080950

Adres
: bab.la GmbH, Baumwall 7, 20459 Hamburg, Almanya

Sayfa URL'si: