Adres: TAKTİK İletişim Danışmanlık Vefabey Sok. No:6/3 Gayrettepe-İst

Telefon: 0212 267 18 18 Pbx

Fax: 0212 267 18 18 Pbx

Yetkili Kişi: Lavazza

Web: www.lavazzaturkiye.com/

Ekli Görseller & Dökümanlar
Lavazza 2010 Takvimi müzik ve fotoğrafı buluşturdu

Tarih: 19.10.2009
Dünyanın lider kahve markalarından Lavazza, İtalyan Espresso Deneyimi’ni Lavazza 2010 Takvimi’ni İtalya’da tanıttı. Torino’daki Palazzo Madama’da fotoğraf ve sanatı harmanlayan Lavazza 2010 Takvimi’ni tüm dünyaya anlatıldı. Sanat, fotoğraf ve müziği harmanlayan Lavazza 2010 Takvimi’nin fotoğraf çekimleri, İngiliz moda fotoğrafçısı Miles Aldridge tarafından gerçekleştirildi.

Lavazza tarafından bu yıl 16’cısı hazırlanan takvimde ilk kez müzik kullanıldı. İtalyan kültürünün efsane, pozitiflik ve stil gibi yönlerini yansıtan altı İtalyan şarkısının fotoğraflarla yorumlanmasında, süper modeller Lydia Hearst, Bianca Balti, Georgia Frost, Daisy Lowe, Alexandra Tomlinson ve Alek Alexeyeva’nın yüzleri katkıda bulundu.

İtalyan müzikal klasikleri Nessun Dorma ve O Sole Mio şarkılarının fotoğraflarla tekrar yaratıldığı 2010 Lavazza Takvimi’nde resimleri Giuseppe Verdi’nin Va’ Pensiero, Fred Buscaglione’nın Guarda che Luna, Sarah Brightman ve Andrea Bocelli’nin dünyaca ünlü şarkısı ‘Time to Say Goodbye’ (İtalyancası Con Te Partirό) ve Baciami Piccina şarkıları da görsel olarak yorumlandı.

Lavazza Görsel Direktörü Francesca Lavazza, bu yıl da İtalyan kültür ve stilini temsil eden değerleri keşfetmeye devam etmek istediklerini söyledi. Geçen yılki takvim çalışmasında İtalya’nın ölümsüz değerlerini, güzellik ve kalitesini tanıtmaya çalıştıklarının altını çizen Lavazza, “Bu yıl da müzik temasıyla İtalya’nın iyimser, neşeli, enerji dolu ve duygusal yönlerini ön plana çıkarmak istedik” dedi.

Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya aynen kahve gibi arzular, hayaller, imajlar ve yeni duyguları yaratmak için gücünü ortaya koyan İtalyan Müziği’nden esinlendiklerini belirten Francesca Lavazza, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müzik ve kahve birbiriyle bağlantılı temalardır. En az 6 bin şarkının başlığında bile kahve kelimesinin kullanılıyor olması bunun için yeterli ispattır. Sherly Crow ve Bob Dylan gibi büyük sanatçılar bir fincan kahveye teşekkür etmekle ilgili şarkılar yazmışlardır. İtalya’yı İtalya yapan kültürümüzü ve müziğimizi vurgulamak ve ‘İtalyanlık’ temasının altını çizmek bizim için her zamankinden daha önemli. Biz İtalyanlar mevcut estetik algımızı, iyimserliğimizi ve yaratıcılığımızı genelde doğal karşılarız.”

Takvim teması hakkında karar verdikten sonra, hangi uluslararası sanatçının İtalyan müziğinin içerdiği enerji, iyimserlik ve ‘joie de vivre’ özelliklerini en iyi yorumlayacağını düşünmeye başladıklarını ifade eden Lavazza, “Miles Aldridge’ın moda fotoğrafçılığı konusunda etkileyici bir gözü var. Onun vizyonu ile bizim aktarmak istediklerimiz uyuşuyordu. Çünkü İtalyan şarkılarının içindeki zekâ ve iyimserliği ortaya çıkaracak bir sanatçı arıyorduk. Miles Aldridge’ı sadece yetenekleri için seçmedik. Müziğe olan duyarlılığı da önemliydi” dedi.

Lavazza 2010 Takvimi’nin fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren İngiliz fotoğrafçı Miles Aldridge ise, Lavazza’nın takvim çalışmasının onu her zaman heyecanlandırdığını belirterek, İtalyan yaşamı ve hayat stilinin modern yaşamın güçlendirilmiş, aşırı derecede dokunaklı, coşkulu ve farklı şekilde yorumlanması olduğunu söyledi. “Bu çalışma benim için kısmen Fellini içindi” diyen Miles Aldridge, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şarkılar, müzik, İtalyanlık ve bunların karışımı, hepsine ilaveten çekimlerin yapıldığı Cinecitta. En başından itibaren Fellini’nin ruhunu hissetmek, onun eğlence ve çılgınlıklarını görmek muhteşemdi. Benim çekimlerim onun bu kuvvetlendirilmiş gerçekliğinin ifadesiydi. Şarkılar, müzik, İtalyanlık ve bunların karışımı, hepsine ilaveten çekimlerin yapıldığı meşhur İtalyan filmleri La Dolce Vita ve La Strada’nın yanı sıra klasiklerden Ben Hur’un çekimlerinde kullanılan Cinecitta. En başından itibaren Fellini’nin ruhunu hissetmek, onun eğlence ve çılgınlıklarını görmek muhteşemdi. Benim çekimlerim onun bu kuvvetlendirilmiş gerçekliğinin ifadesiydi.”

İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Morgan ise, Lavazza 2010 Takvimi ile İtalyan müziğinin İtalya’nın sınırları dışında da tanınacağını söyledi. Lavazza’nın bu çalışmada İtalya’nın müzikal köklerini tercih etmesini tüm kalbiyle desteklediğini vurgulayan Morgan, bu seçimle İtalyan müziğinin uluslararası dinleyiciler arasında daha fazla yer bulacağına inandığını belirtti.

2010 Lavazza Takvimi lansmanı için Antony and The Johnsons pop grubu üyelerinden Antony, özel olarak yapılan bir video gösterisinde İtalyan klasiği Nessun Dorma’yı yorumladı.

Lavazza’nın yürüttüğü uluslararası tanıtım kampanyaları ile 2010 Lavazza Takvim görselleri Avrupa’nın birçok büyük şehrinde ve büyük havaalanlarında görünecek. Bunun yanında tüm dünyada 2010 Lavazza Takvimi görsellerinin bulunduğu ve Lavazza kahvesinin servis edildiği kafelerde müzikleriyle birlikte 2010 takvimi görsellerini yer alacak.

Lavazza 2010 Takvimi’ndeki fotoğrafların hikâyesi

Nessun Dorma:
gece rengârenk ışıklarla aydınlatılmış, capcanlı bir şehirdeki bir kadın hakkında. Hayatın heyecanına kapıldığı için uyuyamayan bir kadın. (Model: Georgia Frost)

Baciami Piccina: öpücük, bir sürü öpücük. Bir kadının kahve ve kahve fincanlarına âşık olması fikrini sevdim. Kadın akşamüzeri yatak odası kapılarını kapatır, tüm fincanlarını yatağa alır ve öper. Fincanlarıyla bir çeşit erotik aşk ilişkisi yaşar. (Model: Lydia Hearst)

Va Pensiore: sadece bir uçuş fikri değil, aynı zamanda normal yaşamın ötesinde bir şeyleri hayal etmek, başka birinin fantastik dünyasına uçmak. Benim estetik anlayışımla mükemmel bir biçimde uyuşan bu güzel heykel görüntülerini böyle ortaya çıkardım. Kızın bu erkek heykeline doğru kayarak akışı fikri hoşuma gitti. (Model: Alek Alexeyeva)

Guarda che Luna:
Kesinlikle gece ortamında bir kadın… Geceleyin gizlice bahçeye gelen, insomnia olduğu için uyuyamayan bir kadın. Yanında uzandığı küçük su birikintisi var ve uzandığı yerden aşağıya bakıyor. Su onun ve ayın görüntüsünü yansıtırken suda yüzen kahve fincanları var. (Model: Alexandra Tomlinson)

Con te partirò: Karşı kıyıdaki macera fikriyle hayatı ayıran bir deniz fikrine dayanıyor. Gerçek hayatla düş arasındaki psikolojik ayrımı derinleştirecek, Hitchcock ve Fellini’ninkine benzer, görsel bir dil kullandım. (Model: Daisy Lowe)

‘O Sole Mio: Eğlenceli, renkli, bir parça seksi… Hollywood müzikalleri gibi olması gerekiyordu. (Model: Bianca Balti)

Sayfa URL'si: