Yetkili Kişi: Küçükçekmece Belediyesi

Web: www.kucukcekmece.bel.tr/

Ekli Görseller & Dökümanlar


Küçükçekmece Belediyesi’ nden Deprem Bilincini Çocuklara Yerleştirme Çalışması

Tarih: 01.03.2012
MİNİKLERE DEPREM EĞİTİMİ

Bilinçli bir nesil yetiştirmek hedefiyle yola çıkan Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi “Temel Afet Eğitimi Projesi”ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Küçükçekmece ilçesinde bulunan 82 anaokuluna temel afet eğitimi verilecek. İlk olarak 80. Yıl İlköğretim Okulu’nda eğitim gören öğrencilere deprem tatbikatı yaptırıldı. Tatbikat sonrası öğrencilere depreme karşı alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi verilerek, anaokulu öğretmenlerine de afet eğitim kitapçığı verildi. 21 mahallede devam edecek eğitimler sayesinde, toplamda 6734 anaokulu öğrencisi afet eğitimi almış olacak. Kanarya Mahallesi’ndeki 80. Yıl İlköğretim Okulu’nda başlayan eğitimler Yarımburgaz Mahallesi’nde sonlandırılacak.

EĞİTİMLER 5 AY SÜRECEK

Geleceğin teminatı olan çocukların bilinçlendirilmesi için gerçekleştirilen afet eğitim çalışmaları Haziran ayının ikinci haftasına kadar devam edecek. Proje çerçevesinde okul yöneticilerine yönelik de “Anaokullarında Yapısal Olmayan Kısımların Güçlendirilmesi” isimli kitaplar tasarlandı. Bu kitaplarla anaokullarında yapısal olmayan kısımların uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi amaçlanıyor.

TİYATRO DA SAHNELENECEK

Eğitimler tamamlandığında yapılacak organizasyonla, eğitim verilen anaokullarında okuyan öğrenciler “Afetlerden Korunmalıyız” adlı tiyatro oyunlarını sahneleyecek. Ayrıca düzenlenecek olan “Afet Bilinci” isimli resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek.

Küçükçekmece İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttükleri “Anaokullarında Temel Afet Eğitimi Projesi” kapsamında Küçükçekmece İlçesi’nde bulunan toplam 82 anaokuluna Temel Afet Eğitimi verilecek.

Bu tür eğitimleri çok önemsediklerini belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız, afetler karşısında kendilerini ve çevresindekileri nasıl koruyacaklarını öğrenecekler. Bu eğitimler sonucunda afetlere karşı bilinçli bir neslin yetiştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

Sektörler:
Sayfa URL'si: