Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Konut kredisi isteyenlerin geliri 3 bin TL’nin altında - Basın Bülteni

Konut kredisi isteyenlerin geliri 3 bin TL’nin altında

Tarih: 22.07.2011
Konut kredilerine ilgi gösteren her üç kişiden ikisinin geliri 3 bin TL’nin altında. Konut kredisiyle ilgilenen her dört kişiden üçünün yaşı ise 20 ile 40 arasında değişiyor.


Karşılaştırma sitesi Enuygun.com tarafından örnekleme yöntemiyle hayata geçirilen analizde, 2011 yılının ilk yarısında konut kredisi talebini bu site aracılığıyla bankalara iletmeyi tercih eden 50 bin kişi mercek altına alındı. Verilere göre bu gruptaki kişilerin %38’nin aylık geliri 0-2.000 TL arasında, %28’nin aylık geliri ise 2.000-3.000 TL arasında bulunuyor.

Aylık geliri 3.000-5.000 TL arasında olanlar ise, bu grubun %23’ünü oluştururken, geliri 5.000 TL’nin üzerindeki kişiler ise geriye kalan %11’lik kesimi temsil ediyor. Verilere göre konut kredisine başvuran her üç kişiden ikisinin aylık geliri en fazla 3.000 TL’ye ulaşıyor.

Yatırım amaçlı başvuru oldukça az

Analize göre, %70 ile en çok ilk kez ev sahibi olacaklar tarafından ilgi gören konut kredileri, ev sahipleri tarafından da ilgi görmüyor değil. Ancak konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlerin yarısının henüz kendilerine ait bir aracı dahi bulunmadığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Verilerin de belirgin bir şekilde ortaya koyduğu üzere konut kredileri, kira ödemekten kurtulmaya çalışan, gelir seviyesi konut kredisi taksitlerini karşılamaya sınırda yeten kişiler tarafından rağbet görüyor. Kredilerde yavaşlama hedeflenirken özellikle bu kredi türüne duyulan ihtiyacı ve bunun sebeplerini göz ardı etmemek gerekir. Talep, zaten çoğunlukla konut kredisi olmadan ev sahibi olamayacaklar tarafından gerçekleşiyor. Yatırım amaçlı ev almak için konut kredisine başvurma oranı oldukça az” dedi.

Evli erkekler krediye başvuruyor

Konut kredilerine ilgi gösteren grubun başını, yaşı 30-40 arasında olan kişiler çekiyor. %44’lük kesimi temsil eden bu yaş aralığından sonra, %30 ile 20-30 yaş arası kişiler geliyor. Verilere göre konut kredisine başvuran her dört kişiden üçünün yaşı 20 ile 40 arasında değişiyor. Konut kredisi talebinin %82’si evlilere, %18’i bekarlara ait. Benzer şekilde talebin %83’ü erkekler, %17’si kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu kredi türüne talep gösterenlerin %76’sı ise lise ve üstü eğitim seviyesine sahip. Konut kredisi arayışındaki yüksek öğrenime sahip kişiler %37’lik grubu temsil ediyor. Diğer kredi türleriyle kıyaslandığında konut kredisine başvuranların eğitim düzeyi de daha yüksek çıkıyor.

konut kredisi


Etiketler: konut kredisi
Sayfa URL'si: