Adres: Yılmaz mah Edirne cad no 22 a Lüleburgaz

Telefon: 02884171401

Fax: 02884172990

Yetkili Kişi: Fikret Gökdemir

Web: www.gulergayrimenkul.com

Ekli Görseller & Dökümanlar

Diğer bültenler
eklenilen başka bülteni yok.

Konut almak için faizlerin düşmesini beklemeyin’

Tarih: 17.02.2014
Global krizle birlikte yaşanan likidite sıkıntısı ve 2010 yılında \\\\\\\"dip\\\\\\\" yapan konut kredisi faizlerinin yükselmiş olmasıyla, ev sahibi olmak ya da gayrimenkulü bir yatırım aracı olarak değerlendirmek isteyenler bir süredir beklemeye geçti ve gayrimenkul satışları düştü. Bu dönem bütçeye ve beğeniye uygun konut bulunduğunda almalı mı, yoksa konut kredisi faiz oranlarının düşmesini mi beklemeli?

\\\\\\\"Türk insanı için konut önemli ve değerli bir araç. O nedenle bütün tüketicilere beğendikleri, istedikleri, iyi fiyata buldukları konutu bulduklarında, faizin düşmesini beklememelerini ihtiyaçları olan konutu almalarını öneriyorum. Çünkü faiz düştüğü zaman talep artışıyla o konutu edinme maliyeti daha yükseğe çıkacaktır ve sonuçta karlı değil, zararlı duruma gelebilirler.\\\\\\\"

Konut kredilerinde faiz oranlarının 2010 yılında 1,07 sevilerine kadar düştü. \\\\\\\"Aslında şu an bulunduğumuz seviye de o dönemin çok yükseğinde değil. Şu an 1,08-1,15 bandındayız. Konut fiyatının tamamına kredi alınmadığı düşünüldüğünde, kredinin toplam maliyeti size aslında o kadar yüksek değil. 2010 yılına göre şu anda ev fiyatlarında bir düşme olduysa, aynı maliyette evi alabiliyor durumdasınız. Burada asıl belirleyici evin fiyatıdır. Konut kredisi faiz oranı ise olayın ikinci boyutu\\\\\\\"

3 yıl öncesiyle bugünü karşılaştırılalım, \\\\\\\"1,07 ile 1,25 arasındaki bölümün 5 yıllık vadede değerlendirdiğimizde, eğer evin yüzde 50\\\\\\\'sine kredi kullanıyorsanız, ev fiyatındaki yüzde 2,5-5 arası değişim, bu kredinin maliyet farkını kapatacaktır. Bundan daha uygun fiyatlı ev alıyorsanız, o zamanki koşullardan daha uyguna evi alıyorsunuz demektir. Bir de faiz oranlarının düşmesini beklerseniz, konut fiyatındaki küçük bir yükseliş, elde edeceğiniz karı alıp sizi daha maliyetli noktalara götürebilecektir.\\\\\\\"

Sektörler:
Sayfa URL'si: