Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
ISS Sardunya uyarıyor: Yaz aylarında beslenmeye dikkat - Basın Bülteni

ISS Sardunya uyarıyor: Yaz aylarında beslenmeye dikkat

Tarih: 14.07.2009
Hijyen ve lezzete önem veren yaklaşımıyla catering sektörünün önde gelen firması olan ISS Sardunya’nın beslenme ve diyet uzmanları, artan hava sıcaklıklarına bağlı olarak beslenme alışkanlıklarının da değişmesi gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için yeterli miktarda sıvı alınması, hafif yiyecekler tüketilmesi ve riskli besinlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Tüm dünyada 200.000’den fazla kurumsal müşteriye hizmet ulaştıran tesis yönetim şirketi ISS bünyesinde faaliyet gösteren Sardunya, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte beslenme alışkanlıklarının da değişmesi gerektiğine dikkat çekiyor. “Kurumların lezzet ustasıyız” sloganıyla hizmet veren Sardunya’nın beslenme ve diyet uzmanları, sıcaklıkların artmasıyla birlikte sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu kadar sıvı alınması, hafif yiyecekler tüketilmesi ve riskli besinlerden uzak durulması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Uzmanlar, sıcak havada vücudun daha çok sıvı kaybettiğine dikkat çekerek, kadınların günde ortalama 2, erkeklerin ise ortalama 2,5 litre suya ihtiyaç duyduğunu belirtiyorlar. Susamayı beklemeden su tüketilmesi gerektiğini kaydeden ISS Sardunya uzmanları, yeterli sıvı alımını sağlamak için;

* Soğuk bitki çayı,
* Şekersiz komposto,
* Ayran,
* Süt
* Kefir tüketilebileceğini vurguluyorlar. Uzmanların sıvı tüketimiyle ilgili olarak dikkat çektikleri bir diğer husus ise, hiçbir sıvının suyun yerine geçemeyeceği, vücudun ihtiyacı olan sıvının çay, kahve ile değil suyla karşılanabileceği.

ISS Sardunya beslenme ve diyet uzmanları, hafif yiyeceklerin tercih edilmesinin de en az sıvı tüketimi kadar önemli olduğunu belirtiyorlar.

* Yaz aylarında karpuz, şeftali, kiraz gibi su ve mineral oranı yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi,
* Izgara et, tavuk ya da balık, zeytinyağlı sebze yemeği, salata ve meyveden oluşan menülerin tercih edilmesi,
* Kızartma ve şerbetli tatlılardan kaçınılması,
* Akşam yemeği saatinin mümkün olduğunca erkene alınması,
* Kremalı ve mayonezli besinlerin yaz mevsiminde çabuk bozulma riski taşıdığını belirten ISS Sardunya beslenme ve diyet uzmanları, bu gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar.

* Yaşlılar ve çocukların beslenmesi:
Özellikle sodyum, potasyum ve magnezyum vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağladığından, meyve, sebze, peynir, yoğurt, ayran ve cacığın çocuklar ve yaşlılar tarafından her gün tüketilmesi çok önemli.

* Hamilelerin beslenmesi: Hamileleri sıvı alımı ve tuz tüketimi konusunda uyaran ISS uzmanları, tüketimdeki dengesizliklerin dolaşım bozukluğuna, aşırı tuz tüketiminin ise ödem oluşumuna sebep olacağını belirtiyorlar.


ISS Sardunya hakkında:

2008 yılı itibarıyla ISS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş. (ISS Türkiye) ile yollarını birleştiren Sardunya Hazır Yemek Üretim A.Ş, sahip olduğu deneyim ile kurumsal beslenme hizmeti sağlamaktadır. ISS Sardunya, iş merkezleri, bankalar, sanayi kuruluşları, fabrikalar, okullar, hastaneler vb. kurumlara, kendi mutfaklarında, aşçı, servis elemanları ve yöneticilerden oluşan ekibiyle üretim ve servis hizmeti vermektedir.

Sayfa URL'si: