Adres: Ekol Caddesi No:2 TR-34935 Sultanbeyli İstanbul

Telefon: +90 216 564 3000

Fax: +90 216 564 3333

Yetkili Kişi: Ekol Lojistik

Web: www.ekol.com/tr

Ekli Görseller & Dökümanlar

İhracatçı’nın Malı Artık Gümrükte Beklemeyecek

Tarih: 03.10.2013
Avrupa’nın ve Türkiye’nin öncü lojistik firmalarından Ekol, gümrük işlemlerini daha hızlı yapabilmek adına bir ilke imza attı. Ekol, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı yetki ile ihracatı kolaylaştıran AEO “Yetkilendirilmiş Yükümlü – İzinli Gönderici” unvanını alan ilk firma oldu.

Bu sertifika ile Ekol, sektöründe yetkilendirilmiş “ilk” firma olarak ihracatı tam yol hızlandırıyor.

Müşterilerine her zaman en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlayan Ekol Lojistik, süreç iyileştirme çalışmalarına bu yönde devam ediyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ocak 2013’te yayınlanan yönetmeliğe ilişkin olarak aynı ay içinde başvuruda bulunan Ekol, AEO (Yetkilendirilmiş Yükümlü) Sertifikası’na sahip ilk Türk lojistik firması olmaya hak kazandı. Ekol bu sertifikaya en geniş kapsamda sahip olan tek firma oldu.

Ekol bu sistem ile ihracatçıların en büyük problemlerinden biri olan gümrük işlemlerinde harcanan uzun süreleri ortadan kaldıracak. Yük kontrollerinin Ekol Lojistik tarafından yapılması ve araçların İç Gümrük İdareleri’ne uğramaması avantajı sayesinde ihracatçıya, vakit kaybı yaşamadan geçiş yapma imkanı verilecek. Bürokrasi işlemlerini azaltarak, İç Gümrük İdareleri’ne gitmeden, sıra beklemeden Ekol tesislerinde 7/24 yürütülebilecek bu süreçte kazanılan zaman ile Ro-Ro seferlerinin devinimi de hızlanacak. Şu an bir aracın Avrupa’ya gidiş-dönüş süresi ortalama 12 gün iken ortak transit uygulaması ile bu süre 9 güne düşecek.

Ekol bu sertifika ile yüklerin sevk edilmesindeki pratiklik ve kolaylık nedeniyle müşterilerine büyük avantaj sağlayacak. Ekol bu sayede, müşterilerinin rakiplerine oranla bir adım önde olmalarına destek olacak.

Ticaretin daha da hızlanması ve ekonomik kalkınmaya olanak sağlayacak bu uygulamaya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından büyük önem veriliyor. AEO Sertifikası ile Avrupa’ya yapılacak taşımalar TIR Karnesi yerine elektronik beyan ile gerçekleştirilecek. Böylece kağıtsız işlemler sayesinde yıllık yaklaşık 57 milyon €’luk ciddi bir tasarruf sağlanacak.

Ticaret güvenliği ve kolaylaştırmasını uyarlayan Amerikan ticaret himayesine dayalı Dünya Gümrük Örgütü kavramı olan AEO (Yetkilendirilmiş Yükümlü) Sertifikası kuruluşların yasalara uygunluk derecesi, iç kontrol, risk unsuru yönetimi, finansal borç ödeme gücü, güvenlik yönetimi ve iş ortaklığı yönetimi gibi uluslararası standartları karşılayabilmesi ile elde ediliyor. Bu belge elde edildiğinde kuruluş ciddi bir zaman ve maliyet avantajına sahip oluyor.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Çin ve Hong Kong, İsrail, İsviçre, Kanada, Kolombiya, Kore, Norveç, Singapur, Ürdün olmak üzere toplam 46 ülkede AEO Sertifikası uygulaması bulunuyor. Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde gümrük işlemlerinin yüzde 70’inden fazlası, yerinde AEO Sertifikası uygulaması çerçevesinde yapılıyor.

Sayfa URL'si: