Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Global Bilgi’den Crm Hizmetlerinde Bir İlk - Basın Bülteni

Adres: MESE İletişim Danışmanlığı A.Ş. İstiklal Caddesi Suriye Pasajı No:166 Kat:5 Daire: 47 34430 Beyoğlu- İstanbul

Telefon: 0212 245 33 23 - 0530 343 11 88

Fax: 0212 245 33 10

Yetkili Kişi: Alp Solak

Web: www.globalbilgi.com.tr/

Ekli Görseller & Dökümanlar


Global Bilgi’den Crm Hizmetlerinde Bir İlk

Tarih: 17.12.2009
Konuşma analiz sistemi, çağrı merkezlerinde müşterilerin sesini anında yazıya dönüştürecek.

Global Bilgi’nin, ileri teknoloji şirketi Sestek işbirliğiyle geliştirdiği “Konuşma Analiz Sistemi”, Türkiye’de çağrı merkezi sektöründe ilk defa tüm çağrıların anında yazılı metinler haline getirilerek analiz edilmesini sağlıyor. Bu sistem sayesinde Global Bilgi’nin kurumsal müşterileri, yazıya çevrilen müşteri görüşmelerini analiz ederek CRM çalışmalarını geliştirebilecek.

Yüzde 100 Turkcell iştiraki ve Türkiye’nin lider müşteri ilişkileri yönetim merkezi Global Bilgi, CRM hizmetlerine yeni bir yaklaşım getirecek inovatif bir sistem geliştirdi.

“Konuşma Analiz Sistemi” sayesinde Global Bilgi, kurumsal müşterilerinin istediği çağrıları ya da aldığı çağrıların tamamını kelime kelime yazılı metin haline getirebilecek. Bu metinler üzerinde sistem, müşterinin kullandığı şikâyet ve hukuki ifadeler için de uyarı sistemleri üretebilecek. Müşteriye sunulan hizmet kalitesini ölçmek ve geliştirmek amacıyla kullanılacak bu çözümün üzerine eklenen yeni özellikler ile müşterinin heyecanlı, mutlu ya da sinirli olup olmadığına varıncaya kadar duygusal durum analizleri de yapılabilecek.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Global Bilgi - Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Geliştirme Müdürü Fahri Arkan, “Klasik yöntemlerle müşteri isteklerinin analizi, çağrıların ancak kısıtlı bir oranına yapılabiliyordu. Sestek’le yaptığımız işbirliği sonucu ortaya çıkan bu sistem, daha önce CRM dünyasında mümkün olmayan birçok analizin yapılmasına imkân sağlıyor. Yeni teknolojileri Türk çağrı merkezi sektörüne kazandırmak amacıyla yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Etiketler: global , teknoloji , crm , analiz , çağrı
Sayfa URL'si: