Geleceğin Sulama Yöntemi Pivot İçin Jain Sulama’dan Çeltik Üreticilerine Seminer

Tarih: 04.03.2013
Yakın gelecekte Türk tarımında önemli bir rol oynaması beklenen pivot sulama sistemi,

Jain Sulama Sistemleri ve Valley işbirliğiyle Trakya çeltik üreticilerine tanıtıldı.

Jain Sulama Sistemleri ve Valmont Irrigation (Valley) işbirliğiyle Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen “Pivot Sulama Sistemleri ve Çeltik Üretimi” konulu seminer bölge çiftçilerinden yoğun ilgi gördü.

Bölgenin en önemli sulama bayilerinin ve 40’a yakın çeltik üreticisinin katıldığı seminerde, Valley’nin

Amerikalı Uzmanı Kelly Downing, pivot sulama sistemleri ve çeltik üretimi hakkında çok önemli bilgiler paylaştı.

Salma sulamada kullanılan suyun yarısı kadar bir miktarla sulama yapılmasına imkan sağlayan pivot sulama sisteminin, %40 - %60 arasında su tasarrufu ile maliyet avantajı sağladığını belirten Downing, kalite ve kırıksız pirinç randımanı bakımından; sistemin, Amerika, Brezilya ve Pakistan gibi çeltik üreticisi ülkelerin gözdesi olduğu bilgisini aktardı.

Açılış konuşmasını yapan ve ülkemize bu tür uzmanların gelmesinden memnuniyetlerini belirten Enstitü Müdürü Dr. Necmi Beşer, son yıllarda üreticinin gündemine girmeye başlayan pivot sulama uygulamalarının, çiftçiye sağladığı faydalara ve Türk tarımındaki parlak geleceğine değindi.

Türkiye’deki bazı çeltik üreticilerinin Valley pivot sistemi deneyimlerini ve sonuçlarını paylaşan Jain Sulama Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Güngör, sulamada ciddi verim artışı ve tasarruf sağlayan bu sistemin Türkiye tarımının kaderini değiştireceğinin altını çizdi.

Büyük arazi sulamalarında rakipsiz sistem; Pivot Sulama

Kullanım ömrü yaklaşık 30 yıl olan pivot sisteminin, özellikle mısır, buğday, yonca, patates, pancar ve meraların sulanması için ideal olduğuna değinen Jain Sulama Sistemleri Ürün Müdürü Burak Gelegen, sistemin büyük alanlar için rakipsiz olduğunu, 300 dekarın üzerine çıkıldığı zaman, ilk yatırım maliyetinin diğer sulama sistemlerine kıyasla daha düşük olduğunu söyledi. Gelegen, düşük basınç ve düşük elektrik enerjisinin, ürün için önemli bir tercih sebebi olacağını ifade ederken, pivot sistem ile arazinin tamamının işçilik olmadan sulanacağını ve işçilik maliyetlerinin azalıyor olmasının da sistemin artılarından biri olduğunu vurguladı.

Pivot Sulama ile Akıllı Tarım

Seminere katılan uzmanlar, pivot sulamanın akıllı tarım için ideal bir sistem olduğunun altını çizerken öne çıkan faydalarına değindiler. Pivot sulamanın, eğimli arazilerde çeltik ekimini mümkün kılması yanında ürün değişiminde tarladan tarlaya kolay taşınabilirliği üzerinde duruldu. Tir, kanal yapımı ve tarla tesviyesi yapılmasına ihtiyaç olmadığından düşük işçilik maliyetleri ve yüksek enerji tasarrufu sağladığı belirtilen sistem,

gübre, fungisit ve isektisit gibi kimyasalların uygulanmasını da mümkün kılıyor. Pivot sulama, göllendirme sulama ile ortaya çıkan metan gazı oluşumu ve çevreye suyun yayılması gibi çevreyi olumsuz yönde etkileyecek sorunların önüne geçiyor ve çevre riskini en aza indirgiyor.Sayfa URL'si: