Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Garanti Emeklilik “Kalem Tutan Eller” projesinin ilk dönemi başarıyla tamamlandı… - Basın Bülteni

Garanti Emeklilik “Kalem Tutan Eller” projesinin ilk dönemi başarıyla tamamlandı…

Tarih: 30.07.2010
Garanti Emeklilik, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliği ile sokakta çalışan ilköğretim öğrencilerini sokaktan tamamen kopartıp, okulda tutmayı amaçlayan “Kalem Tutan Eller” projesinin, ilk 3 aylık pilot döneminde 48 çocuk sokakta çalışmayı bıraktı.

Garanti Emeklilik’in, Milli Eğitim Bakanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile sokakta çalışan ilköğretim öğrencilerinin ellerinden tutmak, onlara okulu yeniden sevdirmek, okul başarılarını artırmak ve bu sayede onları sokaktan tamamen kopartmaya yönelik hayata geçirdiği “Kalem Tutan Eller” projesinin ilk üç aylık pilot dönemi başarıyla tamamlandı. “Kalem Tutan Eller” sayesinde bu dönemde sokakta çalışan 48 çocuğun okula bağlılıkları artırılarak sokaktan kopmaları sağlandı.

Kalem Tutan Eller projesi ile ilk etapta, sokakta çalışan yaklaşık 1.000 çocuk ve ailelerine ulaşıldı!


Kalem Tutan Eller” projesinin ilk döneminde elde etmiş olduğu başarıdan büyük mutluluk duyduklarını belirten Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ayşe Caner şunları söyledi: “Projenin ilk 3 ayı olan 2009 - 2010 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde sokakta çalışan ilköğretim öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Ümraniye olmak üzere 5 ilçede toplam 15 okulda eğitim gören yaklaşık 1.000 çocuk ve ailelerine ulaştık. İlk etapta 15 rehber danışman ve 41 kurs öğretmeninin görev aldığı projede çocuklar, kendi okullarında hafta içi ve hafta sonu birer gün olmak üzere her hafta toplam iki gün, okul başarılarını artırmaya ve kişisel gelişimlerine yönelik eğitim alıp rehber danışmanlar ile kendilerini sokakta bekleyen tehditler ve geleceklerine yönelik görüşmeler yaptılar.


Garanti Emeklilik gönüllülerinden Kalem Tutan Eller’e büyük destek...

Çocukların okuldaki başarılarını artırmaya yönelik kursların yanı sıra aileleri ile de görüşerek onları da bilgilendirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Z. Hande Sart şunları ekledi: “Proje kapsamında sadece öğrencilerimizle değil, 1000’i aşkın veli ile de belirli dönemlerde görüşmeler yaparak, onları iyi bir geleceğin eğitimden geçtiği, aile geçiminin çocuğun görevi olmadığı, bu görevin kendilerine ait olduğu ve çocukların okula devam etmesinin önemi konularında bilinçlendirdik.” Yrd. Doç. Dr. Z. Hande Sart sözlerine şu şekilde devam etti: “Diğer yandan çocuklarla iletişim üzerine özel eğitim verdiğimiz Garanti Emeklilik çalışanları da bireysel olarak projeye destek oldu. Gönüllüler, okullarda yürütülen çalışmalara hafta sonları katılarak, temel yabancı dil eğitimi ve diğer derslere destek olma gibi eğitsel çalışmaların yanı sıra çocuklarla tiyatro, dans, resim, fotoğrafçılık, satranç gibi kişisel gelişime yönelik birçok etkinlik de gerçekleştirdi. Garanti Emeklilik ve çalışanlarının projeye verdikleri desteğin, projenin başarıya ulaşmasında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda sokakta çalışan 48 öğrenci sokağı bıraktı. Sokakta çalışan ilköğretim öğrencilerinin okulu terk etmelerini önleyici bu özgün proje ile amacımız hem bilimsel alanda hem de uygulamada örnek teşkil edebilmektir”.

Projeye dahil olan çocuklar yürütülen çalışmalara çok büyük ilgi gösterdi...


Şubat ayından itibaren okullarda yürütülen çalışmalara, çocuklar çok büyük ilgi gösterdi. Dönem sonunda, kimi kurslarda yaptıkları resimleri ve yazdıkları yazıları okullarında sergilerken, kimi dönem boyunca hazırlandıkları tiyatro ve dans gösterilerini dönem sonunda okullarında gerçekleştirdiler, kimi ise okullarının bahçesinde hep birlikte oynayacakları oyun alanları oluşturdular. Bunun yanı sıra Garanti Emeklilik gönüllülerinin gerçekleştirdikleri etkinliklere de büyük ilgi gösteren çocuklar, her hafta sonu gönüllülerle birlikte keyifli zaman geçirdiler.

Garanti Emeklilik, projenin ilerleyen dönemlerinde daha fazla okul ve çocuğa ulaşmayı planlıyor...

Pilot dönemde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, çok önemli bir başarı elde edilerek, 48 çocuğun sokaktan tamamen kopması sağlandı. Garanti Emeklilik, Kalem Tutan Eller projesini ilerleyen dönemlerde daha fazla okul ve çocuğa ulaştırarak bu sayıyı her geçen gün artırmayı hedefliyo

Sayfa URL'si: