Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Fırında yumuşacık tavuk için paprikalı ve otlu çeşni - Basın Bülteni

Telefon: 0212 217 29 99

Yetkili Kişi: Ayça Erkan Ergenç

Ekli Görseller & Dökümanlar


Fırında yumuşacık tavuk için paprikalı ve otlu çeşni

Tarih: 01.09.2009
Mutfakların lezzet ortağı MAGGI, fırında kendi suyunda, yumuşacık ve lezzetli tavuklar pişirmeniz için bir ilke imza atarak pişirme torbası ile birlikte satışa sunulan ve pazarda benzeri bulunmayan paprikalı ve otlu çeşnileri tüketicileriyle buluşturuyor. Damak tadınıza göre seçeceğiniz Paprikalı veya Otlu Çeşni ile birbirinden leziz ve yumuşacık tavukları yağ eklemeden pişirmek artık çok kolay.

Türk damak tadına uygun olarak geliştirdiği hazır çorba ve bulyonların yanı sıra yemek harçlarıyla da ürün yelpazesini sürekli genişleten, sunduğu yeniliklerle pazarda fark yaratan MAGGI, mutfaklara eşsiz bir lezzet daha getiriyor.

Farklı damak tatlarına göre Otlu ve Paprikalı olmak üzere iki farklı lezzet sunan özel MAGGI Tavuk Çeşnileri, aynı pakette yer alan katlanmış fırında pişirme torbası ile birlikte satışa sunuluyor ve böylece birbirinden lezzetli, yumuşacık tavuklar pişirmenizi kolaylaştırıyor.

Lezzetli tavuklar için paketin alt bölmesinde bulunan, damak tadınıza göre seçtiğiniz paprikalı veya otlu özel çeşniyi torbanın içine yerleştirdiğiniz tavukların üzerine dökmeniz yeterli. Fırına yerleştirdiğiniz tavuğunuz, pişirme süresinin sonunda ziyafet sofralarına yakışacak bir yemeğe dönüşecek.

Türk halkının damak tadına uygun baharatların özel olarak harmanlanmasıyla hazırlanmış Otlu Çeşni ve bir tür tatlı kırmızı biber olan paprika ile hazırlanmış Paprikalı çeşni ile ayrıca yağ eklemeden, sağlıklı, lezzetli ve yumuşacık tavuklar pişirmek artık çok daha kolay ve keyifli.

MAGGI Fırın Torbası nasıl kullanılır?


* 2 bölmesi bulunan paketin üst bölümündeki katlanmış pişirme torbası çıkartılır. Katlanmış torba açılır.

* Bütün tavuk veya tavuk parçaları özel torbanın içine konulur.

* Paketin alt bölmesinde bulunan özel çeşni (otlu veya paprikalı) torbanın içine, tavukların üzerine dökülür.

* Özel pişirme torbasının ağzı, paketten çıkan klips ile bağlanır.

* Ağzı kapanmış olan pişirme torbası fırına girebilen bir tabak veya tepsiye konularak, torbanın üzerine 1-2 ufak delik açılır.

* 200 dereceye ısıtılmış fırında 50 dakika pişirilir.

* Tavuk parçaları büyükse veya tavuğun daha çıtır olması isteniyorsa pişirme süresi uzatılabilir. Afiyet Olsun!

Sektörler:
Sayfa URL'si: