Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Çocuklar Artık Girişimcilikte de Söz Sahibi Olacak, İçlerindeki Girişimciyi Ortaya Çıkaracak... - Basın Bülteni

Çocuklar Artık Girişimcilikte de Söz Sahibi Olacak, İçlerindeki Girişimciyi Ortaya Çıkaracak...

Tarih: 05.11.2010
Çocuk Aklı ve Endeavor işbirliği ile Global Girişimcilik Haftası’nda, Türkiye genelinde “Çocuk Gözünden Girişimcilik” etkinlikleri düzenleniyor.

5-12 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenecek Global Girişimcilk Haftası kapsamında Çocuk Aklı ve Endeavor tarafından çocukların girişimcilikle ilgili farkındalıklarını arttırmak, yaratıcılıklarını bu alanda kullanmaya özendirmek ve Çocuk Gözünden Girişimciliği yetişkinlere, medyaya ve dünyadaki Endeavor dernekleriyle paydaşlarına aktarabilmek için “Çocuk Gözünden Girişimcilik” projesi hayata geçirilecektir. Endeavor, gelişmekte olan ülkelerde “etkin girişimcileri” destekleyen, kar amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Global Girisimcilik Haftasi TOBB himayesinde, TOBB genc girisimciler kurulu, TOBB kadin girisimciler kurulu ve Endeavor isbirligiyle düzenlenmektedir. Global Girişimcilik Haftasında Çocuk Aklı tarafından düzenlenecek “Çocuk Gözünden Girişimcilik” etkinliği ile ilk defa ilköğretim çağındaki çocuklar da etkinliklere dahil edilerek Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atılacaktır.

Üreten toplumların tüketen toplumlara göre daha gelişmiş olması, hızlı ve çok kanallı bilgi akışı nedeniyle bilen değil, bilgiyi kullanan toplumların ilerliyor olması sebebi ile girişimcilik, 21. Yüzyılın önemli bir paradigması halini almıştır. Bu durum ülkemizde de fark edilmiş ve girişimciliğe özendiren pek çok model geliştirilmiştir. Her beceri gibi girişimcilik becerisinin de eğitimle ve özellikle ilköğretimle kazandırılabileceği bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ilköğretim programlarında da “GİRİŞİMCİLİK” bir beceri olarak ele alınmış ve ders kazanımlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Çocuk Gözünden Girişimcilik etkinlikleri Türkiye genelindeki on dokuz Bahçeşehir Koleji, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Sarıyer İlköğretim Okulu’nda yaklaşık 1800 öğrenci ile Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Mersin, İstanbul, Van ve Yalova olmak üzere on dört ilde gerçekleştirilecektir.

Çocuklar, girişimciliğin karşı karşıya olduğu zorlukları anlama, yenilikçi fikirler sunma ve ürünler tasarlayabilme kazanımlarından hareketle Çocuk Aklı tarafından hazırlanan “Hepimizin Geleceği İçin Bir Hayal Kur” adlı zihin haritasını doldurarak projelerini hazırlayacaklardır. Etkinlik sonunda çocuklar tarafından hazırlanan projeler, Çocuk Aklı, Endeavor Yönetim Kurulu Üyeleri ve akademisyenler ile değerlendirilecek ve Çocuk Aklı tarafından konu ile ilgili bir rapor hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılacaktır. Aynı zamanda dereceye giren projelerin yaratıcısı çocuklar ödüllendirilecektir.

Çocuk Aklı tarafından bu yıl pilot olarak başlatılan “Çocuk Gözünden Girişimcilik” projesi, geleneksel hale getirilerek her yıl Türkiye genelindeki çocukların katılımı ile tekrarlanarak, çocuklar tarafından tasarlanan iş fikirleri ve Çocuk Aklı tarafından yapılan bu araştırmaların raporları her yıl Global Girişimcilik Haftası’nda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bilgi Notu

Çocuk Aklı, marka ile çocuk arasındaki bağı kuran, bu konuda uzmanlaşmış, Türkiye’deki ilk ve tek pazarlama ve iletişim firmasıdır. Yeni nesil çocukların gözünden pazarlama dünyasını keşfederek, onların kalplerine dokunan markalar, projeler yaratır; marka ile çocuk arasındaki bağı kurar. Çocuklar ile ilgili araştırmalar yapar, tüketim alışkanlıklarını, yeni nesil çocukların ihtiyaçlarını, yeni trendleri takip eder, çocuklar için iletişim platformları, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirir. Birlikte çalıştığı markalar için farklı, uzun soluklu, çocukların beğenisini kazanan ve markaya artı değer kazandıran, çocukların ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen projeler hayata geçirmiştir. (Doğuş Çocuk, Doğuş Otomotiv “Trafik Hayattır”, “Arka Koltuk Benim”, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Doğuş Çocuk Web Sitesi (2006 Altın Örümcek Yarışmasında Okul ve Öğrenci kategorisinde birincilik ,Topluluk ve Sosyal İletişim kategorisinde üçüncülük ödülleri), Digitürk Çocuk Klubü, Doğuş Çocuk ile Gülümseten Deneyler, Atam’a Mektuplar, Ata’m İzindeyiz, Ata’mın En Sevdiğim Hali, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu işbiriliği ile “Benim Dünyam” gibi bir çok sosyal sorumluluk projesi hayata geçirmiştir.

www.cocukakli.com

www.facebook.com/CocukAkli

Endeavor, gelişmekte olan ülkelerde “etkin girişimcileri” destekleyen, kar amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Merkezi New York’ta bulunan Endeavor, 1997’den bugüne, gelişmekte olan 11 ülkede etkin girişimciler için, iş dünyası liderlerinin kişisel bilgi, tecrübe, uzmanlık, ilişki ağı deneyimlerine dayalı rehberlik, danışmanlık ve networking desteğini organize ederek “manevi sermaye” oluşturma çalışmalarına devam etmektedir. Endeavor’ın Etkin Girişimciliği Destekleme Modeli, yoksulluğu gidermeyi hedefleyen mikrofinans programları ile altyapı projelerine yoğunlaşan özel sermaye arasındaki boşluğu doldurmaktadır. Endeavor, fikir önderlerinin “manevi sermaye”si ile etkin girişimcileri kollayarak, bir yandan bu şirketlerin kurumsallaşmasına destek verir, diğer taraftan da bu şirketleri potansiyel müşteri, iş ortakları ve diğer “maddi sermaye” kaynaklarının dikkatini çekmesini sağlar. Ayrıca, Endeavor bulunduğu her ülkede girişimcilik ekosistemini geliştirmek üzere sivil toplum kuruluşları, ulusal ve yabancı üniversiteler, medya, özel sektor, risk sermaye şirketleri, kuluçka merkezleri ve devlet kurumları gibi paydaşlarla dayanışma fırsatları tanımlar.

2010 Ekim itibariyle tüm dünyadaki 506 Endeavor Etkin Girişimcisi arasında 22 şirketi temsilen 32’si Türkiye’dendir. Endeavor Türkiye’nin Yönetim Kurulu Ali Koç, Bülent Çelebi, Ebru Özdemir, Emin Hitay, Emre Mermer, Işık Keçeci Aşur, Mahmut Ünlü, Matthew Brown, Murat Özyeğin, Mustafa Say, Özcan Tahincioğlu, Suzan Sabancı Dinçer ve Vuslat Doğan Sabancı’dan oluşmaktadır.

Endeavor, her yıl Global Girişimcilk haftası etkinlikleri düzenleyerek

· 15-30 yaş grubu genç hedef kitlesi arasında girişimci bakış açısı ve girişimcilik hakkında farkındalık yaratmak

· Etkin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak tanımlamak ve tanıtmak

· Paydaşlar arasında uzun soluklu dayanışma başlatmak ve sürdürmek

· Gerçekleşen dayanışma örneği ile topluma genel bir “yapıcı ve katılımcı” deneyim yaşatmak ve “çözüm yolu olarak birliktelik” anlayışını yaygınlaştırmak

Amaçlarına ulaşmayı hedefler. Türkiye Endeavor Derneği 2009’da 25 etkinlikle ulaşılan 4000 kişilik katılımın, 2010 Global Girişimcilik Haftası’nda etkinlik sayısını 130 paydaşla, 40 ilde 190 etkinlik düzenleyerek iki katına çıkaracaktır. Ayrıca Çocuk Aklı işbirliği ile gerçekleştireceği “Çocuk Gözünden Girişimlik” projesi ile de ilköğretim yaş grubu çocukları da hedef kitlenin içine dahil ederek Dünyada bir ilke imza atmış olacaktır.

www.endeavor.org.tr

www.globalgirisimcilikhaftasi.org

www.globalgirisimcilikhaftasi.com
Sayfa URL'si: