Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
BES’in ilk emekli maaşı Garanti Emeklilik’ten - Basın Bülteni

BES’in ilk emekli maaşı Garanti Emeklilik’ten

Tarih: 27.08.2009
Garanti Emeklilik, emeklisine maaş veren ilk şirket oldu. Birikimli hayat sigortalarından, bireysel emeklilik sistemine aktarım yapmış olan Garanti Emeklilik müşterilerinden 56 yaşını tamamlamış olanlar Emeklilik gelir planı sayesinde, emekli olmaya hak kazanabilecekler. Söz konusu durumdaki katılımcılar 1 Eylül 2009 tarihinden itibaren mevcut birikimlerini kendi tercih edecekleri şekil, süre ve tutarda maaş olarak alabilecekler.

“Emeklilik Gelir Planı ile maaşını katılımcının kendisi belirliyor”

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerektiğini vurguladı. Adalı, sistemin 2003 yılında hayata geçmesi nedeniyle henüz 10 yılını doldurarak emekliliğe hak kazanan olmadığını ancak, daha önce var olan birikimli hayat sigortalarından bireysel emekliliğe aktarım yapan ve sistemde 3 yıl kalan katılımcıların emekli olabileceklerini söyledi.

Adalı şunları ekledi: “56 yaşını doldurmuş olan üyelerimizden emekli olmak isteyenler bulunuyor. Bizler de müşterilerimizin isteklerine paralel olarak son derece esnek ve kapsamlı emeklilik planları hazırladık. Sunduğumuz gelir planları ile emekli olmaya hak kazanan üyelerimiz, emekli olduktan sonra birikimlerine bağlı olarak istedikleri maaş tutarını veya emeklilik maaşı almak istedikleri süreyi seçebilecekler. Tercihlerine göre aylık veya 3’er aylık dönemlerde maaş alabilecekler; isterlerse enflasyona endeksleyebilecekler veya ara ödeme talep edebilecekler. Sunduğumuz bu yeni hizmeti vaat ettiğimiz ‘mutlu emeklilik’ yolunda çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum.”

Sistemden emekli olanların dilerlerse, geri ödemelerini ömür boyu maaş almaya olanak verecek şekilde emeklilik dönemlerinin tamamına yayabileceklerinin de altını çizen Adalı, "Birikimli Hayat Sigortaları ile tasarruf etmeye başlayan ve daha sonra Garanti Emeklilik bünyesinde bireysel emekliliğe geçip emekli olan ilk müşterimiz kendisine uygun gelir programını seçti. Tüm üyelerimize bu şekilde mutlu bir emeklilik dönemi diliyorum.” diye konuştu.

Garanti Emeklilik Gelir Planları Hakkında:


* Emekliliğe hak kazanan tüm katılımcılar, birikimlerine ve önceliklerine göre diledikleri geri ödeme programını seçebiliyorlar.
* Örneğin 100.000 TL birikimi olan bir Garanti Emeklilik emeklisi, ara ödemesiz belirlenmiş maaş planı ile 10 yıl boyunca aylık 1.055 TL maaş alabileceği gibi; dilerse aldığı maaşı yıllık enflasyon oranında arttırabiliyor. Emeklilik gelir programına ayrıca ara ödemeler de eklenebiliyor.
* Emekli, tercihine göre arzu ederse torunlarının yaş günlerinde, yılsonu veya tatil öncesi gibi ek gelire ihtiyaç duyabileceği zamanlarda ek ödeme alabiliyor.
* Emeklilik döneminde katılımcıların birikimleri, tercih edecekleri ve vergiden muaf olan emeklilik fonlarında değerlenmeye devam ediyor. Son 1 yılda ortalamada %22,12 getiri sağlayan emeklilik fonlarının seçilmesinde ve yatırım stratejilerinin belirlenmesindeki kontrol kumandası ise yine tamamen katılımcının elinde bulunuyor.
* Katılımcılar aynen bireysel emeklilik sisteminde alışmış oldukları gibi isterlerse fon dağılım oranlarını da yılda altı kez değiştirme hakkına sahipler.
* Emeklilik döneminde katılımcıların finansal durumunda bir değişiklik olduğu takdirde veya başka bir sebepten ötürü dilediklerinde emeklilik gelir programlarını veya planlarını değiştirebiliyorlar.
* Katılımcılar, yılda iki kez emeklilik programı; dört kez de emeklilik planı değiştirme hakkına sahipler. Katılımcı isterse tüm birikimini istediği an alarak sistemden çıkabiliyor.
* Katılımcının emeklilik döneminde vefatı durumunda ise, geri kalan birikimin tamamı katılımcının belirlediği lehtarlarına ödeniyor.

Sektörler:
Sayfa URL'si: