Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/bbuser/public_html/system_functions.php on line 695
Banvit A.Ş.’nin 9 aylık net kârı 33 milyon TL. - Basın Bülteni

Banvit A.Ş.’nin 9 aylık net kârı 33 milyon TL.

Tarih: 18.11.2009
Banvit A.Ş., 2009 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre bir önceki yılın aynı döneminde 1.6 milyon TL olan UFRS konsolide net dönem kârını, bu yılın aynı döneminde 33 milyon TL’ye ulaştırdı.

Banvit A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener dalgalı bir seyir izleyen dünya ve Türkiye ekonomisine rağmen yaşanan krizleri fırsata çevirmeye çalıştıklarını ancak ihracat destekleri konusunda hükümetin kanatlı sektörüne yeterli kaynağı ayırmadığını vurguladı.

Ömer Görener, iç pazarda sektörün yakalayamadığı açılımın kısa vadede ihracatla gerçekleştirilebileceğini belirterek, kendileri için AB ve Rusya dışında Türkiye’ye coğrafi olarak yakın olan Irak ve Arabistan pazarının da önem taşıdığını belirtti. Görener, ihracat destekleri konusunda ise sektörün yalnız bırakıldığını ve hükümetin sektöre verdiği ton başına 26 $’ın yetersiz olduğunu ifade etti. Ömer Görener; “AB’de kanatlı eti üreticilerinin ihracat için aldıkları destek ton başına 400 €. Türk kanatlı sektörü için ihracat kapılarının aralandığı şu dönemde unutulmaması gereken mesele girilecek yeni pazarlarda sektörün tutunabilmesi ve rekabetçi yapıya kavuşabilmesi için beş yıl süreyle, AB’de verilen desteğe eş bir rakamda, ancak geçen senelere göre azalacak bakiyelerde desteklenmesidir” dedi.

Banvit A.Ş., 2009 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre AB dışı ihracatını 15 milyon dolara ulaştırarak, yıl sonu bilançosunda ihracatın payını 20 milyon dolara, kırmızı et satışlarının payını ise yüzde 6’ya çıkartmayı hedefliyor.

2008 yılında ulaştığı 635 milyon TL net ciro ile “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 69. sırada yer alan Banvit A.Ş.’nin yılsonu net ciro hedefi ise 779 Milyon TL.

Sayfa URL'si: